Yazı Detayı
07 Şubat 2019 - Perşembe 18:38 Bu yazı 441 kez okundu
 
SORUNLU ŞEHİR ZONGULDAK!..
Mustafa ALTINTAŞ
 
 

Bir dönemler ülke ekonomisinin can damarı şehirde ekonomi çarkları dönmüyor, sanatsal, sportif ve kültürel anlamda gelişme olmuyor ise yanlış giden bir şeyler olduğu muhakkaktır! Geriye doğru bakıldığında 1973/1974 sezonunda birinci lige çıkan, TTK ile birlikte şaşalı günlerini yaşayan şehrin güzide takımı 1987/1988 sezonunda birinci ligden ikinci lige düşmesiyle birlikte şehirde geriye gidiş başladı, tabiri caizse kümeye beraber düştüler ve bu düşüş 31 yıldır devam ediyor! Kent’in birinci ligde top koşturan takımını küme düşüren zihniyetler, ekonomisine de önemli bir darbe vurulmasının yolunu elbirliği ile açtılar!

Bunda siyasi, ticari, sivil toplum örgütleri, bürokrasisi, medyası gibi her kesimin vebali de günahı da büyüktür! 

Gelinen aşamada ülke sanayisinin can damarı durumundaki kocaman bir kurum küçüldükçe küçülmesine rağmen devletin sırtında, dudak uçuklatan kamu zararıyla kambur haline geldi! Aslında kurum göz göre göre çökertildi! 

1980 sonrası kamu kuruluşu demir çelik fabrikalarına kömür veren TTK bu kurumlardan uzun zaman parasını alamadığı için çalışanların maaşını bile ödeyememiş, bankalardan yüzde yüze varan faiz oranlarıyla para alınması uzun süre devam etmesi sonucu kurumun zarar hanesi bir hayli kaparmış, mal karşılığı alacağını ya almış yâda siyasi erk vasıtasıyla sulha uğratılmıştı! Hadi kömür derine indikçe maliyet artışına neden olan zararlar ortaya çıkıyor da, kurumun uhdesindeki redevans usulü kiraya verilen sahalarda peydah olan kaçak kömürcülük gibi illegal bir oluşum bu şehrin başına nasıl bela oldu, bela edildi? Hukuksuz bir oluşumdan istihdam alanı senaryoları yaratan zihniyetlerin tezahürü sonucudur bu şehrin bir arpa boyu yol alamayışı, gün geçtikçe kötüye doğru gidişin hızlanışı! Kentin gelişme yönünde kötü gidişatı ve ekonomik anlamda yaşayanlara refah sağlamadığının nedenlerini bilmek için âlim olmaya gerek yok! Yakın geçmişin Google üzerinden panoramasına bakmak yeterde artar bile! Hani dert yanılan “kaçak kömürcülük bu şehrin kimyasını bozdu’’ tabiri var ya; ticari, siyasi gibi her kesimden dolaylı yoldan bu oluşumda bağı olduğu gerçeği gün gibi ortada! Bir dönem AKP’den belediye başkanlığı yapmış, Hipokrat yemini eden sağlıkçı belediye başkanı vardı, kaçakla mücadele eden kamu görevlilerine çıkışan, toplantı yaparak mücadelenin akamete uğratılması için gayret gösteren! Bu tür zihniyetler süre gelen zaman içerisinde siyasette, yerel yönetimlerde, sivil toplum örgütlerinde, ticarette önemli yerleri işgal etti!

 Aslında TTK kendine yeterdi, bu şehrin ekonomisini de iyi veya kötü sırtlayabilirdi de, bu tür zihniyetler, kurumu da, şehri de adeta çökertti!  Tek bir sahil boyu peş peşe dizilen termik canavarlarının oluşum aşamasında da istihdam senaryoları devredeydi! Üstelik onlarca sivil toplum örgütünün olduğu bir şehirde çevre katliamı ve insan sağlığını önemli derecede etkileyen, yeni doğan çocuklarda kanser vakalarındaki artış nedeniyle çocuk onkoloji bölümünün açılması da bu anlayışların ürünüdür! Yok, efendim istihdam gelecek, her evden bir kişi iş sahibi olacak sözlerin fos çıktığı gerçeği kaçak kömürcülükte de yaşanıyor! Hiç değilse termik santrallerin kuruluşu belli bir hukuk çerçevesinde yapılmış, denetimsizlikten kaynaklanan aksaklıklar giderilebilirde, hukuki dayanaktan yoksun bir oluşumda ki ısrarcılık siyaseten garabettir! Sonuç olarak bu şehrin başında kara bulut gibi dolaşan, bir dönem’’ kurtar bizi baba’’, ’’kurtar bizi ana’’ diye bağıran beleşçi zihniyetler geçmişten bugüne sirayet ederek şehri örümcek ağı gibi ördü! Şimdilerde ise kaçak sonlandırılırsa işsizlik artar, şehirde kaos çıkar gibi felaket tellallığı yapan, Vali’den medet uman beleşçi zihniyetler şehrin geleceğini de umutsuz vaka durumuna düşürdü! 

O nedenle Zonguldak’ta bürokrat olmanın, hele de şehrin mülki amiri durumunda Vali olmak hiçte kolay değil! 

Şehrin asıl sahibi konumunda olanların geçmişten bugüne, gelişmeler ışığında karneleri hiçte iyi olmadığı gün gibi ortada!

ÇAYCUMA’DA SORUNLU ÖĞRETMEN EVİ!...

Şehrin elle tutulur, geleceğine umutla bakılan Çaycuma ilçesinde belediyecilik alanında modern şehirleşme çalışmaları yapılıyor. Elbette iyi şeylerin yanı sıra kötü giden bir takım gelişmelerde olacaktır!

Ancak sanayi kenti, uluslararası havaalanının olduğu bir ilçede kamu kuruluşu eliyle yürütülen oluşumlardan iyi hizmetler beklenmesi, kötüye tepki ve serzenişler de doğaldır. Asıl konuya gelecek olursak Çaycuma öğretmen evinin konaklama hizmetlerinden memnuniyetsizlik duyanların sesine kulak verelim dedik ve bizzat şikâyet konusu olayı yaşadık ve tanıklık ettik. Mesleğim gereği ülkenin çeşitli il ve ilçelerine yaptığım ziyaretlerde konaklama yeri olarak öğretmen evlerini tercih etmiş, memnuniyetimi belirten yorumlarım olmuştur. Ancak Çaycuma Öğretmenevinde kış gününde bir defa kalanın bir daha bu mekânı tercih etmeyeceğini de söylemeden geçemem. Dört metre tavan boyu, geniş bir odayı tek bir petek ile ısıtma anlayışı ve en düşük ayarda kombi ayarı, sadece görüntü olsun zihniyetinden başka bir şey değildir. Kocaman odada sabahın olmasını dört gözle bekleyenlerin 3-4 battaniyeye sarılmaktan başka çareleri yok. Banyo yapma düşüncesinde olanlar için bu soğuk kış gününde tam bir rezalet! 

Kocaman bir odanın yanı sıra, kocaman bir banyoda ısıtıcı petek olmayan, web sitesinde 7/24 sıcak su aksine, sıcak su tertibatı olmayan, gali-beladan kalma ihlas elektrik şofbenle banyo yapılmasına reva gösterilmesi ayrı bir sorun! Kahvaltı için geniş bir restoran kısmının olduğu ikinci kat belli ki yoğunluk olmadığından açılmamış, alt katta çay ocağında merdiven altı tabiri tepsiyle sunulan kahvaltı!

Sonuç olarak yaz günü bu tür şikâyetler yaşanmayacağı muhakkaktır, ancak yaz kış konaklama ihtiyacı bu tesislerde eşit ölçülerde yapılabilmeli, kuruluş amaç yönergesince olması gereken olmalıdır!

 Yok, efendim “burası tarihi bina, tavanlar yüksek, gereği kadar ısınma sağlanamıyor’’ gibi bahaneler boş ve anlamsız söylemlerdir!

Üstelik hizmetlerin noksansız yapılabilmesi amacıyla maaşını devletten alan, Milli Eğitim mensubu müdür ve müdür yardımcısının olduğu misafirhanede bu tür sorunlar yaşanmamalı. Şayet yaşanıyorsa bu üst düzey iki Milli Eğitim görevlisinin durumu da sorgulanır hale gelir!

BURASI ZONGULDAK!..

Kaçak kömürcülük başta olmak üzere, hiçbir alanda memnuniyet veren gelişmelerin olmadığı bir şehir Zonguldak! Çevre kirliliğine bağlı termik santrallerden dert yanılırken, tüzüğünde hizmet adı altında bir dizi maddesi olmasına rağmen tabela derneği olmaktan öte geçemeyen onlarca sivil toplum örgütünden (bir kaçı hariç) tık yok! 

Sermayesi kaçak kömürcülük olanların siyasette, ticarette, yerel yönetimlerde rağbet gördüğü, yer bulduğu genetiği bozuk bir şehir Zonguldak! Düzen bozulmaya görsün ne çark kalır, nede dişlileri! Sistem kokuştu, fikri üretim gabili yeti, koltukta kalabilme gibi sığ anlayışlara teslim oldu!

Yaşamın akışı da, hizmet anlayışı da adeta bozuk melotrama (bestelenmiş drama) dönüştü de, hümanist (insan odaklı) anlayışlar yerle bir oldu! Aslında hizmet makamında olanların tiyniyeti  (mayası, huyu) bozuk olmasın, düzen de bahanesi olur. Günü kurtarabilme gibi sığ anlayışlar, kişisel menfaat beklentileri gibi şuursuz vatandaşlık bilincinin olduğu şehrin, gelişme yönüne bundan öteye gidecek yolu da olmaz! Sözün özü bu kentin içine topyekûn  hep birlikte ettiler, siyasetçisinden, bürokratına, sivil toplum kuruluşları, sendikacısından, vatandaşına kadar!

Bir dönemler “kurtar bizi baba, kurtar bizi ana’’ diye bağıranlar her gelen mülki amiri Vali’ye kurtar bizi demeye başlanması beleşçi zihniyetin geçmişten bu güne sirayet edenlerin ayrı bir versiyonudur! Sonuç olarak bu şehrin kurtuluşu bu şehirde yaşayanların elindedir ve olması gerekende budur!

 

 
Etiketler: SORUNLU, ŞEHİR, ZONGULDAK!..,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
14 Şubat 2019
DEPREM DEĞİL,ZİHNİYET ÖLDÜRDÜ!..
263 Okunma.
31 Ocak 2019
SİYASİ ÖNGÖRÜSÜZLÜK!...
503 Okunma.
24 Ocak 2019
SİYASİ GARABET!...
524 Okunma.
20 Ocak 2019
HUKUKSUZLUĞA SİYASİ KILIF!..
320 Okunma.
10 Ocak 2019
BU ŞEHİRDE VALİ OLMAK!...
520 Okunma.
03 Ocak 2019
KAMU GÖREVLİSİ!...
495 Okunma.
27 Aralık 2018
ZOR YILLAR VE SİYASET!...
425 Okunma.
20 Aralık 2018
SEÇİM SINAVI!..
369 Okunma.
13 Aralık 2018
BELEDİYECİLİK!...
493 Okunma.
06 Aralık 2018
KAVRAM KARMAŞASI!...
480 Okunma.
29 Kasım 2018
İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN!..
473 Okunma.
22 Kasım 2018
DEVLETİ ACZE DÜŞÜRMEYİN!..
719 Okunma.
15 Kasım 2018
KAÇAĞA TESLİM OLMAK!...
610 Okunma.
08 Kasım 2018
KAÇAKTA KURUMLAR ARASI MUTABAKATSIZLIK!....
653 Okunma.
01 Kasım 2018
BU ŞEHİR İFLAH OLMAZ!..
437 Okunma.
25 Ekim 2018
DEVLETİN KARA DELİĞİ!..
603 Okunma.
18 Ekim 2018
SORUN YASALARDA DEĞİL,UYGULAYICILARDA!..
600 Okunma.
11 Ekim 2018
HUKUK ÜLKE VE TOPLUMLARIN GÜVENCESİDİR!...
566 Okunma.
04 Ekim 2018
HASTALIKLI ŞEHRİN,HASTALIKLI KİŞİLİKLERİ!..
478 Okunma.
27 Eylül 2018
DEVLET,MİLLET SEVDALILARI MI!...
703 Okunma.
20 Eylül 2018
MÜSTAHAKTIR BİZE!...
501 Okunma.
13 Eylül 2018
‘’YASALAR KAĞIT ÜZERİNDE KALMAMALI!..’’
391 Okunma.
06 Eylül 2018
SIRA DIŞI İŞLER!...
447 Okunma.
30 Ağustos 2018
DÜRÜST OLUN,DÜRÜST!..
418 Okunma.
16 Ağustos 2018
DEVALÜASYON!..
640 Okunma.
09 Ağustos 2018
UMUTSUZ VAKA!...
932 Okunma.
03 Ağustos 2018
FİLLER TEPİŞİR,KARINCALAR EZİLİR!..
491 Okunma.
26 Temmuz 2018
SİYASİ OYUNLAR,CHP VE İYİ PARTİ!..
510 Okunma.
19 Temmuz 2018
DEVLET KAÇAK KÖMÜRCÜLÜKLE YÜZLEŞMELİDİR!...
575 Okunma.
12 Temmuz 2018
KENTTE İNSANLIK DRAMI!!!..
731 Okunma.
05 Temmuz 2018
400 VEKİL HESABI TUTMADI!...
903 Okunma.
28 Haziran 2018
OYUN İÇİNDE,OYUN!..
957 Okunma.
21 Haziran 2018
KARAR MİLLETİN…
734 Okunma.
07 Haziran 2018
“BU SİSTEM DEĞİŞMELİDİR!...’’
679 Okunma.
31 Mayıs 2018
ÇELİŞKİLER ŞEHRİ ZONGULDAK!..
730 Okunma.
25 Mayıs 2018
OMURGASIZ SİYASET!!!
713 Okunma.
17 Mayıs 2018
ADALETSİZ DÜNYA DÜZENİ!!!
969 Okunma.
10 Mayıs 2018
“AHLAKSIZ SİYASET!...”
668 Okunma.
03 Mayıs 2018
TÜNELDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ !!!
749 Okunma.
26 Nisan 2018
KOKUŞMUŞLUK!!!
847 Okunma.
19 Nisan 2018
İLKELLİK VE  CEHALETTE  RÖNESANSS!!!
1849 Okunma.
12 Nisan 2018
VALİ!..
2503 Okunma.
05 Nisan 2018
21.YÜZYILDA ZONGULDAK!!!
1865 Okunma.
29 Mart 2018
SARI ÖKÜZDE GİTTİ, KAFALAR DEĞİŞMEDİ!
1608 Okunma.
22 Mart 2018
SEÇMEN SİZİ NEDEN TERCİH ETSİN?...
1403 Okunma.
15 Mart 2018
SORUNLU NÜFUS KAYDINDAN, SAĞLIKLI SOY AĞACI ÇIKMAZ(!)
1202 Okunma.
08 Mart 2018
KENTTE İNSANLIK AYIBI!
925 Okunma.
01 Mart 2018
ZONGULDAK VE ASAYİŞ!
1548 Okunma.
22 Şubat 2018
ŞİRAZESİ KAYMIŞ ANLAYIŞLAR!
1338 Okunma.
15 Şubat 2018
DEVLET HER ZAMAN 18 YAŞINDADIR…
1865 Okunma.
08 Şubat 2018
HUKUK AYIBI VE ZONGULDAK(!)
1275 Okunma.
01 Şubat 2018
VİCDANLA CÜZDAN ARASI ANLAYIŞLAR!
1331 Okunma.
25 Ocak 2018
GÖZLER VALİ ÇINAR’DA!
1239 Okunma.
18 Ocak 2018
KAÇAK KÖMÜR ŞEHRİN KİMYASINI BOZDU
2130 Okunma.
11 Ocak 2018
SİYASETİN ADALETİ DE YOK,PARTİSİ DE!!!
1006 Okunma.
05 Ocak 2018
FİLYOS PROJESİ KURTULUŞ,TERMİK SANTRALLER ÖLÜMDÜR!!!
1039 Okunma.
28 Aralık 2017
İNSANLIĞINI KAYBEDENİN ADAMLIĞI DA OLMAZ!!!
970 Okunma.
22 Aralık 2017
KAÇAK KÖMÜRCÜLÜK ŞEHRİN KİMYASINI BOZDU!!!
866 Okunma.
14 Aralık 2017
SGK’NIN KARA DELİĞİ ZONGULDAK!!!
926 Okunma.
07 Aralık 2017
VALİ ÇINAR NEŞTERİ VURDU!
855 Okunma.
30 Kasım 2017
SAĞLIKSIZ BEYİNLERLE SAĞLIKLI GELİŞME OLMAZ!!!
1047 Okunma.
23 Kasım 2017
MÜTEVAZİ OLUN BEYLER!!!
994 Okunma.
16 Kasım 2017
SENDİKAMI YALAN SÖYLÜYOR? TTK’MI YANLIŞ YAPIYOR!
1092 Okunma.
09 Kasım 2017
BU ŞEHRİ SENDİKA İLE SİYASİLER BİTİRDİ!!!
964 Okunma.
02 Kasım 2017
KAMUDA ETİK! İNSANDA AHLAK!
990 Okunma.
26 Ekim 2017
SİYASETTE DEFOLU, BÜROKRASİ DE(!)
1409 Okunma.
19 Ekim 2017
ŞEHİRDE TERÖR VAR!..
1154 Okunma.
12 Ekim 2017
SİYASET BİTMİŞTİR(!)
1271 Okunma.
06 Ekim 2017
KOLTUĞA OTURMAYLA KÖT DEĞİŞMEZ (!)
1263 Okunma.
28 Eylül 2017
SGK DOLANDIRANLARLA GÖREVİ SAVSAKLAYANLAR EŞ DEĞERDEDİR(!)
1344 Okunma.
22 Eylül 2017
BU KENTİN İÇİNE TOPYEKÜN ETTİLER!..
1446 Okunma.
15 Eylül 2017
İMAR KİRLİLİĞİNDE AYIPLI ŞEHİR ZONGULDAK!..
1463 Okunma.
08 Eylül 2017
KENT KONSEYİ NE İŞE YARAR?...
1343 Okunma.
25 Ağustos 2017
GÖNÜL OYUNLARI
1337 Okunma.
18 Ağustos 2017
KİRLETİLMEYEN NESİ KALDI ZONGULDAK’IN!..
1169 Okunma.
10 Ağustos 2017
KİŞİLİKSİZ KİŞİLİKLER!...
1319 Okunma.
Haber Yazılımı