0
Haber Detayı
03 Nisan 2019 - Çarşamba 17:35 Bu haber 3224 kez okundu
 
“YILLIK KONTROL VE TARAMALAR MUTLAKA YAPILMALI”
SAĞLIK Haberi
“YILLIK KONTROL VE TARAMALAR MUTLAKA YAPILMALI”

Level Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Turgay Tuğ 1-7 Nisan Kanser Haftası’nda, Kanserden korunmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için vücutta meydana gelebilecek küçük değişiklikleri önemseyip, yıllık kontrollerin ve taramaların mutlaka yapılması gerektiğini belirtti.

Opr. Dr. Turgay Tuğ’un Kanser Haftası ile ilgili yaptığı açıklama şöyle, “Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebidir. Erken teşhis edildiğinde tedavisi ve yaşam kalitesinin artırılabildiği kanser türleri göz önüne alındığında korunmanın önemi artmaktadır.

Yanlış bilgilere kulak asılması nedeniyle tedaviye geç kalan hastalar bulunmaktadır. Erken tanı konan hastalar, cerrahi müdahalelerle kanser hastalığından kurtulabilmektedir.

Yaygın kanser türlerinin en az üçte biri daha sağlıklı bir beslenme biçiminin seçilmesi, tütün ürünlerinden uzak durulması, fiziksel aktivitenin arttırılması ve alkol kullanımının azaltılması ile önlenebilir. Ayrıca ultraviyole radyasyondan korunma, mesleksel ve çevresel olumsuz etkilerin önüne geçilmesi ile kanser yükü daha da azalacak veya ortadan kalkacaktır. Dedi ve sorularımızı yanıtladı:

KANSERİN BELİRTİ VE BULGULARI VARMIDIR?

Erken tanı tartışılmaz düzeyde yararlıdır. Birçok kanser türü, erken dönemde uyarıcı belirti ve bulgular gösterir. Bunun için yıllık kontroller önemelidir.

TÜMÖRLÜ DOKUYA BİYOPSİ YAPMAK KANSERİN YAYILMASINA NEDEN OLURMU? 

Tümör biyopsisi yapmanın kanserli hücrelerin yayılmasına neden olduğuyla ilgili bilimsel kanıt yoktur.

BAZI KANSER TÜRLERİ BULAŞICIMIDIR?

Kanserin hiçbir çeşidi bulaşıcı değildir. Bununla birlikte bilinen bulaşıcı virüsler kansere neden olabilir.

KANSERLİ HASTANIN ŞEKERLİ YİYECEKLER YEMESİ DOĞRU MUDUR?

 Şeker yemenin kanser hücresinin gelişimine veya hızlı yayılmasına sebep olduğuna ilişkin bilimsel kanıt yoktur. Normal hücrede olduğu gibi kanserli hücrenin de büyüme ve normal fonksiyonlarını görmek için şekere ihtiyacı vardır. Ancak şekeri kısmak kanser büyümesini yavaşlatmaz, şekeri artırmak kanserli hücrenin büyümesini hızlandırmaz.”

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: “YILLIK, KONTROL, VE, TARAMALAR, MUTLAKA, YAPILMALI”,
Yorumlar
Haber Yazılımı