0
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 11:03 Bu haber 3138 kez okundu
 
TURİZM HAFTASI KUTLANDI
GÜNDEM Haberi
TURİZM HAFTASI KUTLANDI

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası’nın 43’ncü yılı Zonguldak’ta da etkinliklerle kutlandı.

Turizm Haftası kutlamaları kapsamında, Zonguldak Valiliği önünde tören düzenlendi. Törene; İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hayrettin Şahin, Milli Eğitim Müdür vekili Murat Kapıcı, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Hakan Yüksel, Türkiye Kamu-Sen il Başkanı Kadir Bacıoğlu, Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Şahin Ören, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Osman Bahar’ın yanı sıra öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından başlayan programda, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kültür ve Turizm Müdür vekili Hayrettin Şahin yaptı.

 Zonguldak’taki kültür ve turizm çalışmaları hakkında bilgi veren Şahin şunları söyledi.

 “TURİZM BİLİNCİ OLUŞTURMAYA GAYRET EDİYORUZ”

 "Turizmin toplumlar arası barış ve uzlaşı konusunda ne denli etkili olduğuna dikkat çekerek, yeniden 70’e herkesin de yurttaşımız da turizm bilinci oluşturmaya gayret ediyoruz. Bilindiği üzere, Turizm ekonomik boyutlarıyla olduğu kadar, sosyal-kültürel nitelikleri insanlar ve ülkeler arası dostluk, sevgi ve kardeşlik bağının pekişmesini sağlamaktadır. Uluslararası pazarda bir ‘Türkiye markası’ yaratma amacıyla etkili çalışmalar yapan Bakanlığımız, turizm politikalarını ‘Türkiye Turizm Stratejisi 2023’ çerçevesinde sürdürmektedir. Bu düşünceyle de, deniz, kum ve güneş turizminin yanı sıra tarihsel ve kültürel değerlerimizi insanlığın hizmetine sunmayı ve turizmin çeşitliliğini çoğaltarak, özellikle doğa ve kültür turizmi alanlarında atılım gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. İnsanların kentsel sıkışıklık ve stresten uzaklaşma eğilimi, Zonguldak gibi doğal ve kültürel zenginlikler konusunda cömert olan bölgelerin her yıl daha da artan bir şekilde önem kazandığını göstermektedir. Bu önem, kamu ve özel sektör tarafından yaşama geçirilen tanıtım-eğitim-yatırım süreçleri ile daha da çarpıcı bir biçim kazanmıştır.

Doğal değerlerimizin turizme kazandırılması düşüncesinden hareketle, ilimizde bol sayıda mevcut olan doğal yürüyüş parkurlarının, dağcılık ve yayla olanaklarının tanıtımı süreklilik kazanmış, ilimiz bu yanıyla son yıllarda çok sayıda doğa gönüllüsünün uğrak yeri olmuştur.

Avcılık ve Kuş gözlemciliği başta olmak üzere çeşitli turistik faaliyetler açısından değerli olan Dirgine vadisinin doğal turizm olanaklarından yararlanmak ve kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla Dirgine Eko Köy Projesi ile Dirgine vadisinin turizme kazandırılması için çalışmalar başlatılmıştır.

Filyos’un kültür turizmi içinde değerlendirilmesine yönelik çalışmalarımız halen sürdürülen arkeolojik kazı faaliyetleriyle farklı bir boyut kazanmıştır. Antik Tios kentinin gün yüzüne çıkarılması konusunda yürütülen kazı çalışmalarında elde edilen bulgularla, kentin ve bölgenin sisler içindeki geçmişi aydınlanmaya çalışılmış ve 2006-2012 yılları arasında yapılan kazı çalışmalarını içeren ‘Zonguldak’ta bir antik kent Tios’ kitabı ilimize kazandırılmıştır.

Zonguldak’ın 180 yılı aşkın süredir kaderine belirleyici olan madencilik olgusu, ekonomik yanıyla olduğu kadar artık kültürel yanıyla da yaşatılmaktadır. İki yıl önce hizmete açtığımız Zonguldak Maden Müzesi ziyaretçilerle gezilmekte ve büyük beğeni kazanmaktadır” dedi.

Kültür ve Turizm Müdür vekili Hayrettin Şahin’in yaptığı konuşmanın ardından halk oyunları gösterisi sunuldu.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: TURİZM, HAFTASI, KUTLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı