0
Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 13:17 Bu haber 3413 kez okundu
 
TTK'YA BAŞVURULAR BAŞLIYOR
GÜNDEM Haberi
TTK'YA BAŞVURULAR BAŞLIYOR

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) işçi alım sürecinin bu ay içerisinde gerçekleşeceğini söyledi.

Hakan Yeşil yaptığı açıklamada, “Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürümüz bu konuda açıklama yaptı. Bu ay içerisinde başvurular başlayacak. Şartlar aynı olacak ve İŞKUR üzerinden başvurular yapılacaktır. Bin işçi alım sürecinin aynısı 500 işçi alımında da aynı olacaktır. Yeni gelişme olursa bunun açıklamasını yaparız. Bu ay içerisinde kesin başvurular başlıyor. İnternet üzerinden de işçi adayları İŞKUR’a başvurularını yapabilecekler. Kuralar aynı şekilde şeffaf olarak tekrar çekilecektir. Gönül isterdi ki her köyden ayrı ayrı kuralar çekilsin ama yönetmelik buna izin vermiyor. Bin 500 işçi sayısı yeterli mi? Tabi ki değil. Ama önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili bir çalışma gerçekleştireceğiz.” İfadelerine yer verdi.

“KURALARIN BÖLGE BÖLGE ÇEKİLMESİ KONUSUNDA BİR ÇALIŞMAMIZ OLACAKTIR”

TTK kura çekimleri esnasında meydana gelen şikâyetleri ve çekilecek kuraların bölge bölge çekilmesi konusunda çalışma yapacaklarını belirten Genel Başkan Yeşil, “Bizler yeni göreve geldik. Bizden önceki arkadaşlarımız da bu konuda bir çalışma gerçekleştirdi. Ama yönetmeliği geçemediler. Tabii ki biz de isteriz bölge bölge kura çekilsin. Ve arkadaşlarımız hakkaniyetli bir şekilde bölgelerinde işbaşı yapsınlar. Ama yönetmeliği aşamadık. İnşallah bundan sonraki alımlarda bölgesel kura çekimi için yetkililerden destek isteyeceğiz. Yetkilileri bu sıkıntıyı anlattık. İnşallah bundan sonraki gerçekleşecek işçi alımlarında bizler bu konunun ısrarla üzerinde duracağız. İş arkadaşlarımızın kuralarının bölge bölge çekilmesi konusunda bir çalışmamız olacaktır.”

“BİN 500 İŞÇİ YETERLİ DEĞİL, İŞLER DURMA NOKTASINA GELDİ”

 Yeşil, “Cumhurbaşkanımızın işçi alımı sözünü verdiği günden itibaren Kurumdan ayrılan emekli işçi sayısı 900’ü buldu. Zaten iş arkadaşlarımız zor şartlarda çalışıyor. İş işyerlerindeki personel eksikliğinden dolayı işler durma noktasına geldi. Tabi bu konudaki raporlarımızı hazırladık ve yetkilere bilgi vereceğiz. Ve bundan sonra işçi alımının olması yönündeki baskılarımızı sürdüreceğiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: TTK'YA, BAŞVURULAR, BAŞLIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı