İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
21 Nisan 2017 - Cuma 08:41 Bu haber 3410 kez okundu
 
“TOKİ haksız rekabet oluşturuyor”
Zonguldak İnşaat Müteahhitleri Odası Başkanı Mecit Aydın, konut satışları, kentsel dönüşüm ve TOKİ hakkında bilgi verdi.
- Haberi
“TOKİ haksız rekabet oluşturuyor”

  • Zonguldak İnşaat Müteahhitleri Odası Başkanı Mecit Aydın, konut satışları, kentsel dönüşüm ve TOKİ konutları ve yapılanması hakkında bilgi verdi.
  • Zonguldak’ta konut satışları Türkiye ortalamasına eşit olduğunu belirten Zonguldak İnşaat Müteahhitleri Odası Başkanı Mecit Aydın, Zonguldak’ta sanıldığının aksine konuta ihtiyaç olduğunu ve insanların yeni binalarda oturma taleplerinin her geçen gün arttığını söyledi.
  • 6306 sayılı yasa çerçevesinde uygulamaya konulan Kentsel Dönüşümün amacının dışına çıktığını belirterek konuyla ilgili çalıştay yapıldığını ve belirlenen yeni düzenlemelerin Mayıs ayı başında bakanlık tarafından açıklanacağını belirten Aydın, Zonguldak Belediyesi’nin rezerv alanları oluşturmada zayıf kaldığını ifade etti.
  • TOKİ konutlarına değinen Zonguldak İnşaat Müteahhitleri Odası Başkanı Mecit Aydın; “TOKİ’nin esas kuruluş amaçlarından bir tanesi sosyal konut yapmaktır. Yani devletin sosyal anlamda orta ve alt gelir grubuna destek vermesidir. Biz bunu hep destekledik. Ancak TOKİ’nin bunun üzerinden ticaret yapıyor olması hem bizim sektörümüze haksızlık hem de özel sektörün önünü kapatma anlamına gelir” dedi.
     

ÖZEL HABER: Seda FİDAN

 

“TÜKETİCİLER YENİ KONUT İSTİYOR”

Zonguldak İnşaat Müteahhitleri Odası Başkanı Mecit Aydın, konut satışları, kentsel dönüşüm ve TOKİ konutları ve yapılanması hakkında bilgi verdi.

Zonguldak’ta konut satışları Türkiye ortalamasına eşit olduğunu belirten Zonguldak İnşaat Müteahhitleri Odası Başkanı Mecit Aydın, Zonguldak’ta sanıldığının aksine konuta ihtiyaç olduğunu ve insanların yeni binalarda oturma taleplerinin her geçen gün arttığını söyledi.

Mecit Aydın; “Konut satışları Zonguldak bölgesi olarak Türkiye ortalamasının altına düşmüyor. Zaman zaman düştüğü oluyor ama belli dönemlerde artışlar ve eksilişler oluyor. Benim Zonguldak’tan kastım Bartın-Karabük ve Zonguldak. Değerlendirmelerde böyle yapılıyor. Konut satışları şuanda iyi. Ancak bunun gerekçeleri, sebepleri şu. Zaten Zonguldak’ta tam anlamıyla bitmiş konut yok. Olan konutlar zaten satılıyor. Maketten ev satışını zaten biz önermiyoruz. Mümkünse insanların mağdur olmamak açısından bitmiş, iskâna alınmış konutları satın almaları gerekiyor.  Yine ikişer yıllık dönemler halinde bölgemizde böyle bir yükseliş oluyor. Bu konutların bitişi ile alakalı. Bir de yılsonu itibariyle genelde satışlar artıyor: Birinci ay, ikinci ay, üçüncü ayda da konut satışları oldu ama bundan sonra daha fazla olacağını düşünüyoruz.  Çünkü bir belirsizlik var idi. Bu belirsizlik ortadan yavaş yavaş kalkıyor. Konut kredisi faizleri de belli bir oranda tutuldu. Bunun da etkisi oldu. Birde konut satışları istatistiklerinde her zaman sıfır konut olmuyor. El değiştirmelerde var. Buda bir oran. Bunlarda orana giriyor. Şehrimizde konuta ihtiyaç var. Her ne kadar doygunluk var deniliyorsa bize göre yok. Çünkü hem binaların yenilenmesi, hem insanların yeni binalarda oturmak istemesi imkânlarda iyi olunca nihai tüketici sonuç itibariyle konutlara itibar etmiş oluyor.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM AMACIN DIŞINA ÇIKTI”

Kentsel dönüşüm 6306 sayılı çok ciddi bir yasa idi. Bu Türkiye’yi uçuracak projelerden bir tanesi idi. Biliyorsunuz bizim petrolümüz, çok büyük markalarımız yok. Dolayısıyla bizde arsa önemli. Arsa üzerinden insanların hem yerlerini değerlendirmeleri, hem de inşaat sektörüne, inşaat sektörü ile beraber istihdama katkı sağlamış oluyor. Sonuçta meslektaşlarımız kendi öz sermayeleri ile bir istihdam yaratmış oluyorlar. Çok önemli bir şey. Fakat Kentsel dönüşüm 6306 sayılı yasa daha sonra amacının dışına çıktı. Büyük şehitlerde kentsel dönüşüm yapılıyor. Ama bizim gibi illerde yani buralarda daha çok bina yenileme şeklinde oluyor. Belediyeler bu anlamda rezerv alanları oluşturmada biraz zayıf kaldılar. İnşallah daha iyi olur.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YENİ DÜZENLEMELER YAPILDI. MAYIS SONU AÇIKLANACAK”

Ama sonuçta hem biz yapan müteahhitler hem de yar sahipleri olarak kentsel dönüşüm ilk başta verilen avantajları farklı farklı uygulamalarla beraber sıkıntılar oluşturmaya başladı. Biz bu hem İnşaat Müteahhitler i Konfederasyonu olarak hem de Odalar Borsalar Birliği İnşaat Sektör Meclisi olarak bakan beyle bir çalıştay ile beraber gündeme getirdik. Bakan Bey’de bu konu ile alakalı sektörün önünü açacak şekilde düzenleme yapıldı. Nisan ayının sonu veya Mayıs ayının başında 3 aylık yapılan bu çalıştayın sonuçları açıklanacak. Ve bu sektörün önü büyük ihtimalle açılacak. Bizim beklentimiz bu. Yaptığımız çalışmalarda bunu gösteriyor. Böyle olursa biraz daha hem avantajları nihai tüketiciye yansır hem de daha sağlıklı bir kentleşme olur diye düşünüyorum.

“TOKİ’YE VERİLEN İMKÂNLAR BİZE VERİLSE”

Kesinlikle TOKİ’nin sattığı konutlar ucuz falan değil. Uzun vadeli, uygun kredi ile satıyor. TOKİ’nin esas kuruluş amaçlarından bir tanesi sosyal konut yapmaktır. Yani devletin sosyal anlamda orta ve alt gelir grubuna destek vermesidir. Biz bunu hep destekledik. Ancak TOKİ’nin bunun üzerinden ticaret yapıyor olması hem bizim sektörümüze haksızlık hem de özel sektörün önünü kapatma anlamına gelir. TOKİ herhangi bir yerde iş yapıyor olduğunda ne belediyelere bir lira harç ne de vergi veriyor. TOKİ birçok şeyden muaf. Fakat biz yaparken bunların hepsini ödüyoruz. Dolayısıyla haksız rekabet söz konusu. Biz bunu defaten de söyledik. Sosyal konut bunun dışında tabi. 80-100 metre konut yapıp düşük gelirlilere destek vermek farklı bir şey onlar hariç. Bunun dışında TOKİ’nin yaptığı evlerin çokta ucuz olduğu söylenemez. Bölge bölge değişiyor. Ama bizim konutlarımız kesinlikle TOKİ konutlarından daha kullanılabilir. Uzun vadeli kredilerle verildiği için ucuz gibi geliyor insanlara TOKİ. Ama totaline baktığımızda rakamların farkı yok. Aynı imkânlar bize sağlanmış olsa biz çok daha ucuza çok daha kaliteli konutlar yaparız” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “TOKİ, haksız, rekabet, oluşturuyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı