Haber Detayı
21 Nisan 2017 - Cuma 18:17 Bu haber 4399 kez okundu
 
‘Santral işi çığırından çıktı’
‘Santral işi çığırından çıktı’
- Haberi
‘Santral işi çığırından çıktı’

Çatalağzı Beldesi’ne Ömerağzı sahiline yapılması planlanan Demir Madenciliğe ait DETES 160 MW Termik Santrali’ne halk tepki gösteriyor. Çatalağzı Belediye Başkanı Akgün, gelen projenin hayali proje olduğunu belirterek “yerli kömürden elektrik üreteceğiz diye geliyorlar. Koklaşabilir kömürden enerji üretilmez. Bu artık çığırından çıktı. İnsanların bu kadar üzerine gelinmez” dedi.

 

Haber: Öznur GÜNEŞ

 

Zonguldak’ın Kilimli İlçesi’ne Bağlı Çatalağzı Beldesi’ne Ömerağzı sahiline yapılması planlanan Demir Madenciliğe ait DETES 160 MW Termik Santral için halkın katılımıyla bir toplantı yapıldı. Toplantıda santralin ve kül barajının yapılacağı alanlar ve çevreye vereceği zararlar yetkililer tarafından vatandaşlara anlatıldı. Vatandaşlar zaman zaman ‘Termik Santral istemiyoruz” diye slogan attılar.

Çatalağzı Belediye Düğün Salonu’nda yapılan toplantıya; Belediye Başkanı Adnan Akgün, Mahalle muhtarları, TEMA İl Temsilciliği Üyeleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. DETES Termik Santrali için 25 Nisan 2017 Salı Günü Ankara’da bir toplantı yapılacak. Başkan Akgün, Çatalağzı halkının çok üstüne gelindiğini belirterek “Bu artık çığırından çıktı” dedi.

“GELEN PROJE ÇOK HAYALİ BİR PROJE”

Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün, kişilere karşı başkaldırı yapmadıklarını belirterek şöyle konuştu; “25 Nisan’da Ankara’da Çevre Bakanlığı’nda bir değerlendirme toplantısı yapılacak ve bu konular masaya yatırılacak. Önümüze gelen proje çok hayali bir proje, yerli kömürden elektrik üreteceğiz diye geliyorlar. Koklaşabilir kömürden enerji üretilmez. Eren Enerji de böyle diyerek gelmişti hep aynı hikayeler. Milleti burada bir yanıltma var. Bu bonfile etten köfte yapmak gibi bir şey olur. Maliyeti daha pahalı. Şu an yerli kömürle çalışan ÇATES kömürsüzlükden çalışamıyor. Öyle bir kömür yok. Her şey hayali. Daha mevcutların sorunları çözülmemiş, gürültü, toz, baraj patlar, çamur, kamyon trafiği olacak. Şu an 3000 MW santral çalışıyor, daha artıları planlanıyor. Biz buna karşıyız. Bu hiç kimseye karşı yapılan bir başkaldırı değil. Sadece yaşamsal bir hak. Sadece Zonguldak’ta değil Türkiye’de bir istisna. Ben üçüncü kez termik santral yapılacağı için ÇED toplantısına gidiyorum. Burada 3000 MW santral çalışıyor, bu artık çığırından çıktı. İnsanların bu kadar üzerine gelinmez, şimdi ki santrali yapmayı düşündükleri yer Ömerağzı Sahili, insanların denize gidebileceği tek yer. Çanak Vadisi denilen yer bir doğa harikası. Bu tip iki yer var Çatalağzı’nda. Oraları katletmek gibi bir şey. Biz bunun mücadelesini veriyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Santral, işi, çığırından, çıktı’,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
‘Santral işi çığırından çıktı’
‘Santral işi çığırından çıktı’
‘Santral işi çığırından çıktı’
‘Santral işi çığırından çıktı’
Yorumlar
Haber Yazılımı