0
Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 17:10 Bu haber 3334 kez okundu
 
SANSAR MI KÖTÜ HAİN Mİ?
GÜNDEM Haberi
SANSAR MI KÖTÜ HAİN Mİ?

SANSAR MI KÖTÜ HAİN Mİ?

Zonguldak’ın ‘Aktüel’ konusu ‘Hainler’. Sektörel  konusu ise ‘Sansarlar’. Bir de ‘Rektörel’ konusu vardı… Aslında ‘Rektörel’ konu çok. Rektörelden kasıt, üniversiteyi ilgilendiren olaylar. Geçen hafta “İntern’ öğrencilerine yemek verilmeyecek” diye bir haber düştü internet’e. Ancak, Sağlık Sendikası Genel Başkanı, gece yarısı İzmir’den uçağa binerken olaya muttali olup müdahale edince, sorun giderildi.

Gelelim ‘Aktüel’ ve ‘Sektörel’ konulara…

Aktüel konu, malum-u aliniz, siyasi yelpaze içinde. Seçimler sonrası ‘Kaybeden’ CHP’lilerin; rakip firmaya çalıştıklarını iddia ettikleri eski yandaşlarını ‘Hain’ ilan etmeleri…

Karşı ‘firma’, yandaşlarını satan ve seçim galibiyetinde etkili olan bu ‘Hainler’ için ‘Değerlendirme’ hazırlığına girince; adeta yandaşlarına seçim kaybettiren bu ‘Hainle’ için ‘Kahramanlık’ payesi yerine geçecek ‘Makam üretimi’ hazırlığına girince seslerini yükseltip ‘Hainden kahraman olmaz’ sloganına sarılmaları tartışılıyor.

Aslında, seçimde CHP’ye oy vermeyen ‘Belediye Personeli’ parti üyesi ise, ‘Hainlik’ kelimesinin tarifi ‘CUK’ diye oturur. Ancak, parti üyesi değilse iseler, ‘Hainlik’ yaftası yapıştırmak ‘Ayıp’ ötesi ‘Ahlaksızlık’ olabilir ancak…

Sen, ‘Parti içi demokrasi’ adı altında, partinin sırlarını taşıyanlara, ‘Parti içi disiplin’ kuralına uymayanlara ne yaptın ki, partiyle ‘Organik’ bağı olmayanlara ‘Hain’ diyorsun! Hainlik bu kadar ucuzladı mı yani?

Doruk’ noktalara tırmanan yozlaşmadan nasibini almayan ne kaldı ki!

Ruhani ya da cismani olarak bakarsan insan; ‘Sektörel’ olarak bakarsan örgütlü kuruluşların özel yada tüzeli… Toplum katmanlarını oluşturanlar…

Sivil Toplum Ruhu aleyhindeki görüşlerim malum. Sivil Toplum Kuruluşlarına, ‘Ruhiyat’ meselesi olmadığından, ‘Tabela kuruluşları’ diyorum.

Milletin örgütlenmesinden oluşan kurumsal yapıdan ‘Maddi-manevi’ faydalanmak için bir araya gelen ‘Tatlı su kurnazları’, kendilerine ‘Yardımsever’ manasında, daha çok ‘Sansar’ çağrışımı yapan isimler takıp, bürokrasiyi kullanmayı yeğliyorlar. Sanal alemde ise, ‘Allah ile insanı kandırmak’ ve ‘Siyaset’  ile reklamlarını yapmayı deniyorlar.

Baktığınızda, ‘Bürokrat’ iseler, ‘Tüyü bitmedik yetim hakkı yemek’ üzerine ihtisas yaptıkları görülür.

Bakar mısınız, bürokrat olarak bilinen şu zat’a zevat’a veya zerzevat’a; İstanbul da ‘Dikilitaşı satan’ Sülün Osman yanında  ‘Pir-ü pak’ kalır.

Olay şu…  Hainlik ve Sansarlık birkaç yüz metrekarelik alan içinde; çokça ve sürekli kullanılıyor.

Aslında, Zonguldak için kullanılan ‘629 Adımlık Şehir’ tarifinin kullanılması için bu iki ‘Kelime’ yeterde artar bile. Bir insan bu kadar basitçe ‘Hainlik’ veya ‘Sansarlık’ yapabilir mi? Ya da Bir insan karşısındakine ‘Hain’ veya ‘sansar’ etiketi takabilir mi?

Parlamenter Sistem’den Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne geçişte, her kötü şey, bir gece yağan ‘Nisan Yağmuru’ ile temizlenecek değil ya? Devlet yeniden örgütleniyor ya? İnşallah, bu örgütlenme trafiği içinde, ‘Liyakat’ ehli takdir görür. Zaten Alev Alatlı’nın dediği gibi “Türkiye’nin 250 yıldır karşı karşıya kaldığı liyakat sorunu, çözülürse Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile çözülür

21. Yüzyılın Türklerin yüzyılı olması için, bu ‘Liyakat’ sorununun çözülmesi şart. Yine Alev Alatlı’nın dediği gibi böylece ‘Turgut Özal’ın kehaneti’ de doğrulanır.

Elbette, bürokrat ve siyasetin bu konuda omuzlarında büyük yük var. Liyakat ehli, o kadar basitçe ‘Hain’ yaftası yapıştıramaz. Liyakat ehli, ‘Ensar’ diye geçinip, ‘Sansarlık’ yapamaz.

Sonuç: ‘Hainlik’ ve ‘Sansarlık’, tarif ve tatbik olarak farklı olsa da, karşılaştırması yapılıp, ‘Benzer’ taraflarıyla sorgulanmalıdır.


İL GENEL MECLİSİ’NDE MAÇ VAR 

Yerel Seçimler çerçevesinde 31 Meclis üyeli Zonguldak İl Genel Meclis üyeleri de seçildi.

8 İlçe bünyesinden seçilen üyelerin siyasi Parti dağılımları şöyle.

Merkez İlçe: AKP-3,CHP-2; Kozlu: AKP-2, İYİ Parti-1; Çaycuma: AKP-3,CHP-2; Gökçebey: AKP-1, CHP-1; Alaplı: AKP-2,CHP-1; Ereğli: AKP-3, CHP-3;Devrek: AKP-3, CHP-1; Kilimli: AKP-2, CHP-1

AKP-19; CHP-11; İYİ Parti-1

Bu gün yapılacak toplantının en önemli maddesi meclis başkanı ve kurulların seçimi.

İl Genel Meclisinde sayısal üstünlük AKP’nin elinde. Meclis başkanını AKP seçecek.

Abdullah Karagüzel, Adnan Tıska, Necdet Karaveli, Kerim Yılmaz, Ali Kemal Karaca ve İsmail Terzi gibi ‘politika kurnazları’ bu konuda uzun süredir ‘Kulis’ yapıyor.                              

Başkanlığın maaşı değil burada paylaşılamayan. Başkanlık koltuğunun reklam ve yaptırım gücü önemli… ‘Başkanlık’ için kurulan kumpas ile bu güçler paylaşılabilir.

Zonguldak’ın en büyük bütçesi yönetilecek sonuçta.    

Nizami boy ve kilo ile olmuyor başkanlık. Öyle ‘Prof’ olmayla da olmuyor. ‘Dayucukların’ olacak. Siyasette ‘Arkacukların’ olacak. İl’in ilçecukların olacak. Köylere hizmeti, Antalya’da seminer gezilerini sevmen bir şey kazandırmaz… Oradan buradan ‘Parçacukların’ olacak… Hemşericukların olacak…

Ağnayacağınız’, hesap içinde hesap var.

Partiler, İl Genel Meclis Listelerini ayarlarken, ‘Adı lazım değil’ bazılarının ‘Vekil’ gölgesine, bazıların ‘Muhtar’ imzalarına sığınmalarını hatırladınız mı?

Kulis ve kapışmalar bakarsanız, bu iş ‘Köylere hizmet götürme’ işinden çok, ’Ekip’ ve  ‘Ekmek’ işi…

İzleyelim, görelim.


ŞOFÖRLER ve OTOMOBİLCİLER ODA KONGRESİ

Zonguldak Şoför ve Otomobilciler Esnaf Odası kongresi 4 Şubat 2018’de yapılmış ve Osman Bahar, 927 oy kullanılan seçimi kazanmıştı. Bin 200 üyeli Oda kongresinde Alaattin Toros, Engin Kızıltan ve Kemal Aldın da diğer adaylar arsında yer almıştı.

Ancak, yapılan bir itirazı değerlendiren Zonguldak idare mahkemesi  18 Şubat’ta yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Netice de, ilgili merciler durum değerlendirmesi yapacak ve Odaya ‘Kayyum’ atanacak. Kayyım yönetiminde oda yeniden seçime gidecek.

Şoför esnafı bir yandan Kayyum ve seçim beklerken, bir yandan da ‘Kongre’ hazırlıkları yapıyor.

Bundan önceki seçime ayrı ayrı giren ‘Dört aday’ bu süreçte, dört koldan çalışmalarını sürdürüyor. Ancak, görünen o ki, yapılacak kongrede yine ‘Dört aday’ olmayacak.

Şoför esnafının ‘Bölünmeyin’ baskısı ile Alaattin Toros, Engin Kızıltan ve Kemal AydınSöz’ ve ‘Eylem birliği’ kararı aldı.

Bekleyelim, görelim bakalım.

TURANLI’NIN AÇIKLAMASI VE BELEDİYE

Zonguldak’ta, en çok eleştirilen bürokratların başında İl Emniyet Müdürü Sayın Ahmet Metin Turanlı geliyor.

Ben, daha ziyade Zonguldak’taki ‘Trafik Rezaleti’ dolayısıyla eleştiriyorum. Bir de ‘Yarım yamalak’ yapılan işler için. Yarım yamalaktan kasıt, ‘balık istifi yolcu taşıma’ ve ‘Cadde işgalleri’ yani ‘Caddelerdeki bedava otoparklar’.

Bu cadde işgallerinde, inanıyorum ki, ‘Siyasi terbiyesi müsaade edenlerin’ baskısı çok oluyordur.

Hele Zonguldak’ta, ‘Görüntü kirliliği’ ve ‘Reklam’ ve ‘Koltuk desteği’ için siyaset yapanların yoğunluğu düşünülürse…

Bir de, ‘İdeolojik’ bakıp eleştirenler var. Yani, İktidara muarız olduğu için, iktidar ataması bürokrata saldırmak için eleştirenler. Ya da korku ile çıkarı çatışıp, bürokratı hedefe koyanlar var. Mesela, tefeciyi dolandırıp korkmuş, korkusundan dikkatleri üzerine çekmek için ‘Kalemşörlük’ yapmış…

Neyse…

Geçen hafta, Sayın Turanlı’nın, Halk Otobüsü girmeyen sokaklarla ilgili değerlendirmesini okudum.

Yaşlıların mağdur olduklarını beyan eden İl Emniyet Müdürü, ‘Ah almaya ortak olmayacağız’ demiş.

Aslında ‘Basit’ gibi görünen konu önemli… Anladığım kadarıyla, polisi ilgilendiren kısmı var. Ancak, Belediye’yi ilgilendiren kısmı daha çok...

Biz, Başkan Selim Alan’ın ‘Cicim’ ayını geçirmesini bekliyoruz. Yaşlılar ve emekliler için verdiği sözleri piyasaya sürmeden, gelişmeleri bir izleyelim diyoruz...

Mesele, ‘Dirayet’ meselesi… Parti içinde kongreler dolayısıyla ‘Adam eksiltme’ çalışması yanında, belediye de ‘Mevzilenme’ kavgası yapılırken, hizmetin aksamaması gerekiyor. ‘İrade’ ya da ‘Dirayet’ dediğim, ‘Pazarlık’ kafası ile yapılan ziyaret ve eleştirilerin dikkatten kaçmaması.

‘Belediye’yi zayıf göstermek’, ‘hizmeti engellemek’ ve PAZARLIĞA ÇEKMEK gibi ‘Küçük ayak oyunları’ dahil bunlara…

Sayın Turanlı’nın açıklamasını bu vesile ile zamanlama ve tespit olarak doğru buluyorum.

MANSUR YAVAŞ’TAN SEÇMENE UYARI
 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SANSAR, MI, KÖTÜ, HAİN, Mİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı