Haber Detayı
15 Eylül 2018 - Cumartesi 13:57 Bu haber 2581 kez okundu
 
‘Neden krizin faturasını biz ödüyoruz?’
- Haberi
‘Neden krizin faturasını biz ödüyoruz?’

Zonguldak Demokrasi Platformu, son günlerde dövizde yaşanan yükseliş ve yaşanan ekonomik krizi protesto ederek, krizden çıkmanın tek çözümünün de üretim ekonomisi olduğu belirtildi.

Demokrasi Platformu’nun Madenci Anıtı’nda düzenlenen basın açıklamasına, Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, GMİS Eğitim ve Teşkilatlandırma Sekreteri Kahraman Kabasakal, CHP Zonguldak il yöneticileri, KESK’e bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticileri ile vatandaşlar katıldı.

  Demokrasi Platformu adına basın açıklamasını okuyan, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı, “Bir zamanlar yılda 5 milyon ton kömür üreten TTK, bugün ise 1 milyon ton üretemiyor. Kardemir, Erdemir bile dışarıdan kömür oluyor. Hemen yanımızda ithal kömürle çalışan santraller büyük paralar kazanıyor” dedi.

 “NEDEN KRİZİN FATURASINI BİZ ÖDÜYORUZ?”

“38 yıl önce 12 Eylül 1980 tarihinde bir askeri darbe yapıldı. Siyasi partiler, sendikalar, meslek odaları, demokratik kitli örgütleri kapatıldı. Basın görevini yapamaz hale getirildi. Yani demokrasi adına var olan, üyesinin ve halkın çıkarlarını savunan tüm kurumlar susturuldu. 24 Ocak 1980 kararları ile ülkemizde ülkemize dayatılan ekonomik politikalar uygulamaya konuldu. Halkımız yoksullaştı, yerli ve yabancı şirketler zenginleşti. 12 Eylül askeri darbesini yapanları bir kez daha şiddetle lanetliyoruz.

Yaklaşık on yıl sonra Türkiye’de yükselen muhalefet hareketleri ile görece iyileşmeler yaşandı. Ancak içinde bulunduğumuz süreçte 16 yıldır ülkemizi yöneten AK Parti iktidarı marifetiyle olağanüstü hal uygulamaları ve Kanun Hükmünde Kararnamelerle yeniden baskıcı bir düzen kuruldu. Ülkemizin en stratejik yerli ve milli kamu işletmeleri elden çıkarıldı.

Bu düzen sayesinde grevler erteleniyor, sendikalar, meslek odaları ve demokratik kitle örgütleri baskı altına alıyor eylem yapamaz hale getirilip yargı işlemez hale sokulur. Muhalif basın doğrudan ve dolaylı baskılarla susturuluyor.

Tam da böyle bir ortamda yaşadığımız ekonomik krizin faturası bize, işçilere, memurlara, emeklilere, işsizlere,  çiftçilere, küçük esnafa yani emekçi halkımıza kesilmek isteniyor. Bu krizi biz çıkarmadık ve faturasını da biz ödemek istemiyoruz.

Türkiye’nin dış borçları 466 milyar doları buluyor. Bunun büyük kısmı bankaların ve iş adamlarının borcu. Bakınız Telekom adeta bedavaya satıldı. Aynı şekilde kağıt fabrikaları, çimento fabrikaları, şeker fabrikaları, enerji santralleri, maden sahaları gibi önemli varlıklarımız yerli ve yabancı şirketlere peşkeş çekilerek elden çıkarıldı. Şimdi ise bizlere kriz var deniliyor.

Hani bu fabrikalar daha çok kar edeceklerdi. Hani daha çok işçi çalıştıracaklardı. Toplumun refah seviyesi artacak diyorlardı. Şimdi faturayı neden bize kesiyorlar? Neden elektriğe durmadan zam geliyor? Neden kağıt fiyatları artıyor? Unun, şekerin, etin, temel gıda maddelerinin fiyatları neden artıyor? Neden krizin faturasını biz ödüyoruz?

Dışarıdan alınan borçlar nereye gitti? Biz bankalardan kullandığımız her krediyi faiziyle ödüyoruz. Emeklinin kredisi maaşından kesiliyor. Çiftçinin malına el konuluyor, küçük esnafın kredileri kesiliyor ve banka hesaplarına el konuluyor. Biz bankalara borcumuzu ödemezsen evimize icra geliyor. Bu krizin sorumlusu biz değiliz. Zamlarla bizi yoksullaştırmaya hakkınız yok. Kim dışarıdan borç aldıysa, kim ithalatla zengin olduysa faturayı onlar ödesinler. Bizim yurt dışında malımız, mülkümüz ve paramız da yok. Biz kamunun malları olan Telekom, kağıt fabrikaları, enerji santralleri satılırken, maden ocakları kapatılmak istenirken bu meydanda eylemler yaptık. Kendi doğal kaynaklarımızı değerlendirelim dedik. Her şeyi ithal edersek bu memleket batar dedik.

“ÇÖZÜM HER ALANDA ÜRETİMİ DESTEKLEMEKTİR”

Bir zamanlar yılda 5 milyon ton kömür üreten TTK, bugün ise 1 milyon ton üretemiyor. Kardemir, Erdemir bile dışarıdan kömür oluyor. Hemen yanımızda ithal kömürle çalışan santraller büyük paralar kazanıyor. Bizim insanımız işsiz, bizim insanımız göç ediyor. Ve şimdi yapılan zamlarla faturayı bize ödetmek istiyorlar. Bu krizin faturasını bizi, emekçi halka ödetemezsiniz.

Türkiye hesapsız, kitapsız ithalatçı ekonomik politikalar ve hoş vatana sokuldu ve dış güçler bu ortamdan faydalanmak istiyor. Bu yanlış politikalar derhal terk edilmeli ve Türkiye üretim ekonomisine dönmelidir. Çözüm zamlarla halkı yoksullaştırmak değildir. Çözüm iş yaratmak, istihdam yaratmaktır. Çözüm her alanda üretimi desteklemektir. Çözüm özelleştirilen kamu kurumlarının yeniden kamusallaştırılmasıdır. Zonguldak demokrasi platformu olarak hükümeti uyarıyor ve krizin faturasını bize ödetemezsiniz diyoruz” diye konuştu. Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Neden, krizin, faturasını, biz, ödüyoruz?’,
Haberin Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı