Haber Detayı
18 Nisan 2017 - Salı 17:52 Bu haber 2981 kez okundu
 
Memiş: Yıllardır gündeme getiriyoruz
Emeklilerin harcama guruplarında büyük farklılıklar olduğunu belirten Memiş, “Yıllardır gündeme getiriyoruz, Türkiye İstatistik Kurumu çalışanların ve emeklilerin harcamalarını kapsama alan ücretliler geçinme endeksi yapmalıdır. Genel enflasyon kapsamında 414 maddenin yer aldığı hesaplama ile emeklilerin harcamaları temsil edilmediğinden tüfe artışları emeklileri korumadığından emekli aylıklarına ilişkin yeni bir sistem değişikliğine gidilmelidir”
GÜNDEM Haberi
 Memiş: Yıllardır gündeme getiriyoruz

Türkiye Emekliler Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Memiş,  açıklanan enflasyon paketlerinin emeklileri korumadığını söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun, çalışanların ve emeklilerin harcamalarını kapsama alan ücretliler geçinme endeksi yapması gerektiğini belirten Memiş, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur emeklilerini kapsama alan ve toplu sözleşmesi ile belirlenen gelir ve aylık artışlarında ortak bir norm getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Emeklilerin ana harcama guruplarına bakıldığında, emeklilerin ağırlıklı olarak kira, ısınma ve aydınlanma olarak görüldüğünü ifade eden Memiş, emeklileri koruyucu sistemin hayata geçirilmesini isteyerek şöyle dedi.

“GELİR VE AYLIK ARTIŞLARINDA ORTAK BİR NORM GETİRİLMELİDİR”

 “Enflasyon hesabında yapılan revizyon ve emeklilere yansıması Türkiye Emekliler Derneği’nin emeklilere yönelik olarak yapmış olduğu Türkiye emekli profili anketinde emeklilerin ana harcama gruplarına bakıldığında harcama gruplarının ağırlıklı giderlerinin gıda, kira, ısınma ve aydınlanma olduğu görülmektedir. Emeklilerin harcama oranları arasında büyük farklılık bulunmaktadır. Toplumun büyük çoğunluğunu oluşturan alt ve orta gelir gurubunda olanlar her ay ev eşyası satın almıyor, her ay derin dondurucu veya binek otomobili almıyor, her ay seyahat yapmıyor bu tür mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişim önemli olmakla birlikte ekonomik yönden zayıf olan kesimleri ilgilendiren harcamalar arasında yer almıyor. Emeklinin sağlıkta ödediği katılım payları yüzde 20 oranında artarken ilaçlarda da ciddi artışlar yapılmıştır. Enflasyon sepetinde sağlık giderlerinin payı yok denecek kadar bir oranda temsil edilmektedir. Dünya yaşlılık enflasyonu adıyla ayrı bir enflasyon sepeti kullanarak yeni bir hesaplama yöntemini tartışıyor. Maksat anayasada pozitif ayrımcılıkla özel korunan gurupların fiyat artışlarından olumsuz etkilenmemesini sağlamaktır. Ulaşımın ana harcama gurubunda oranı yükseltiliyor oysa yaşlılarımız özel kanun gereği ücretsiz veya indirimli seyahat ettiğinden bu harcama gurubu emeklileri çok fazla temsil etmiyor.

Yıllardır gündeme getiriyoruz, Türkiye İstatistik Kurumu çalışanların ve emeklilerin harcamalarını kapsama alan ücretliler geçinme endeksi yapmalıdır. Genel enflasyon kapsamında 414 maddenin yer aldığı hesaplama ile emeklilerin harcamaları temsil edilmediğinden tüfe artışları emeklileri korumadığından emekli aylıklarına ilişkin yeni bir sistem değişikliğine gidilmelidir.  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortasının 55. Maddesi emeklilerin gelir ve aylıkları artışını altı aylık enflasyona endekslendiğinden bu sistemin emeklileri koruyan bir özelliği yoktur. Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur emeklilerini kapsama alan ve toplu sözleşmesi ile belirlenen gelir ve aylık artışlarında ortak bir norm getirilmelidir” 

HABER: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Memiş:, Yıllardır, gündeme, getiriyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı