0
Haber Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 15:24 Bu haber 2293 kez okundu
 
Kaymakçı: Mücadelemiz sürecek
Demokrasi Platformu Ankara Gar katliamını unutmadı
GÜNDEM Haberi
Kaymakçı: Mücadelemiz sürecek

Ankara Gar’ında 10 Ekim 2015 tarihinde meydana gelen 103 kişinin yaşamını yitirdiği Gar katliamının 3’ncü yılında Zonguldak Demokrasi Platformu Madenci Anıtı’nda basın açıklaması ile olayı bir kez daha kınadı.

GMİS Genel Sekreteri Satılmış Uludağ, GMİS Genel Mali Sekreteri Adnan Tıska, CHP il Başkanı Hakkı Güney, Türetici Hakları Derneği şube Başkanı Ali Topaloğlu ve bazı sivil toplum örgüt temsilcilerinin de katıldığı basın açıklamasını okuyan Demokrasi Platformu sözcüsü Erdoğan Kaymakçı, "10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde gerçekleşen katliamın 3. Yıldönümünde, kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz” diyerek şu ifadelere yer verdi.

“BARIŞ VE DEMOKRASİ MİTİNGİMİZE SAVAŞTAN BESLENEN KARANLIK ODAKLAR KATLİAMLA CEVAP VERDİLER”

 

“Bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Bundan tam 3 yıl önce, ülkemizin içinden geçtiği şiddet ve çatışma ortamının sona erdirilmesi için ' Savaşa inat, barış hemen şimdi' şiarıyla Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen emek, barış ve demokrasi mitingimize savaştan beslenen karanlık odaklar katliamla cevap verdiler. Katliamı gerçekleştirenlerin hedefi, sadece alanda toplananlar değil, insanlığın ortak değerleri olan emek, barış ve demokrasi fikirleriydi. Bu anlamıyla 10 Ekim katliamı, aynı zamanda, insanlığa karşı işlenmiş en büyük suçlardan biridir. Katliamda yüreği insan sevgisiyle ve barış özlemiyle dolu 103 arkadaşımız yaşamını yitirdi. Yaklaşık 500 arkadaşımız yaralandı. Halen çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Acımız kadar öfkemiz de tazeliğini koruyor.  Gerçek katiller dışarıda gezdiği için isyanımız her gün biraz daha büyüyor.

Acımızı ve Öfkemizi büyüten en büyük nedenlerden biriside, katliam öncesinde bugüne kadar siyasi iktidarın ve idarecilerin takındıkları tutum ve yargı sürecidir. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi 3 Ağustos günü 10 Ekim Ankara katliamı davasında kararını açıkladı. Yargı süreci hızla bitirilmek istendi. Yargının tutumu ve açıklanan karar katliamın gerçek faillerinin kimler olduğuna dair kuşkularımız daha da büyüttü. Duruşmalarda yaşananlara, siyasi iktidarın ve mahkemenin tavrına bakıldığında davanın birkaç tetikçinin, yardım ve yataklık edenlerin çeşitli cezalarla sonuçlandırılması üzerine kurgulandığı anlaşılmaktadır. Karar da buna uygun olarak verilmiştir. 7 Haziran-1 Kasım 2015 sürecinde arka arkaya patlayan bombaların, yaşanan katliamların “ya biz ya kaos” tehdidi ile ilişkisi sorgulanmadığı sürece adalet sağlanmamış, gerçek failler ortaya çıkarılmamış olacaktır. Katliam sonrasın anket yapıp oylarının ne kadar arttığını araştıran ve büyük bir aymazlıkla TV’lerde açıklayanlar, halkımıza hesap vermedikçe öfkemizde, acımız da dinmeyecektir. Katillere adeta koridor açan, yol kontrollerini kaldıran, saldırı olacağı istihbaratını tertip komitesinden gizleyenler, patlamaların ardından birçok kişinin yaşamını yitirmesine neden olan gaz sıkma emri verenler, ambulansların geç gelmesinin sorumlusu olanlar, güvenlik tedbiri almayanlar yargılanmadıkça gerçek adalet mücadelemiz sürecektir.

Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Barış karanfillerimize ve ailelerine verdiğimiz sözü katliamın 3. Yıldönümü vesilesi ile bir kez daha yineliyoruz: Barış özlemimiz yerine gelinceye kadar mücadelemiz bedeli ne olursa olsun devam edecektir. Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar and olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yıkılmayacağız. Affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaymakçı:, Mücadelemiz, sürecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı