0
Haber Detayı
20 Haziran 2019 - Perşembe 19:53 Bu haber 2973 kez okundu
 
KAÇAK OCAKTA ELEKTRİK SERBEST Mİ
- Haberi
KAÇAK OCAKTA ELEKTRİK SERBEST Mİ

Hafta geçmiyor, bir yavrumuz, Vali Erdoğan Bektaş’ın dediği gibi ‘fare yuvalarında ölmesin’

Sadece, Maden Havzası Zonguldak ve Havalisinde değil, ülke genelinde gayri insani çalışma şartlarında ölen işçilerin yası gönülleri dağlamasın!

Kaçak ve yasak olmasına rağmen, ocaklarda peş peşe gelen ölümler ardından, atılan nutuklara inat, ‘kurumsal mutabakat’ olmadığını aylardır izleniyor.

Yıllardır Devlet ve Özel sektör eliyle çıkartılan taşkömürü yanında, kaçak ocaklarda ‘Köstebek usulü’ kömür çıkartırken hayatını kaybeden insanlarımız için ağıtlar yakılıyor.

169 yıldır kömür çıkartılan Zonguldak Maden Havzasında, Devlet ve Özel sektöre getirilen insan sağlığı-iş güvenliği ve ücret iyileştirmelerine karşın, kaçak ocaklarda üretimler gayri insani şartlarda sürdürülüyor.

Kaçak ocakların istihdam, üretim ve sayısal durumları ‘Resmi’ olarak belli olmasına, kurumlar arası (Valilik, TTK, Orman, Emniyet, Özel İdare, İŞKUR)toplantılar yapılıp ’Kaçağa geçit yok’ açıklamaları yapılamasına rağmen, kaçak ölümlerin önüne geçilemiyor.

Kaçak ocaklarda göz göre göre ölümler sürüyor. Önceki gün de Kilimli/Dilaver Mahallesindeki bir kaçak ocakta bir vatandaşımız(Mustafa Eser-28) hayatını kaybetti.

Yapılan istatistiklere göre havzada ölen madenci sayısı (3 bin 676) sürekli artıyor. Denetim ve iyileştirmelerin olduğu Devlet ve Özel sektör (149)ocaklarında ölümlü ve yaralanmalı  kazalar azalıyor. Kaçak ocaklarda(147) sayı artıyor.

Gözlemciler, siyasetin baskısı nedeniyle, kaçak ocaklarda önlemlerin alınamadığı ileri sürüyor. Bazı belediye başkanı, başkan yardımcısı, il ve ilçe yöneticileri ile bazı il temsilcilerinin kaçak ocaklardan nemalanmasının önlem yolunu tıkadığı belirtiliyor.

Diğer taraftan, Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nun(TTK) kiraya verdiği redevanslı sahalar yanında, orman bölgesindeki kaçak ocaklarda, elektrik kullanılmasının, kaçağı ve ölümleri teşvik ettiği ileri sürülüyor.

Gözlemciler soruyor ‘ Kaçak ocaklarda elektrik olmazsa üretim yapılamaz. Kaçak ocaklarda elektrik kullanımına kim yol veriyor?’

Diğer taraftan, Ak Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen’in dün yaptığı ‘Kaçak ocak sorununu nasıl çözeceğimizi bilmiyoruz’ açıklaması, şehirde hayret uyandırdı.

Maden havzası içinde 500 civarında kaçak ocakta bin 500 madenci çalıştırılıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KAÇAK, OCAKTA, ELEKTRİK, SERBEST, Mİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı