Haber Detayı
22 Temmuz 2019 - Pazartesi 08:34 Bu haber 590 kez okundu
 
İŞÇİ MEMUR HÜKÜMETİ GÖZLÜYOR
Türk-İş’e bağlı 17 Sendikada 147 bin işçi, Hak-İş ve DİSK’e bağlı 50 bin işçi ile; memur sendikaları da gelecek yıl için, hükümetten gelecek zam haberini bekliyor.
- Haberi
İŞÇİ MEMUR HÜKÜMETİ GÖZLÜYOR

* Enflasyon, işsizlik ve Emekliye verilen düşük zam yanında gıda ve acil ihtiyaç maddelerine gelen artışlar sonrası gözler, işçi ve memur sendikalarıyla yapılacak toplu sözleşmelere çevrildi.
* Türk-İş’e bağlı 17 Sendikada 147 bin işçi, Hak-İş ve DİSK’e bağlı 50 bin işçi ile; memur sendikaları da gelecek yıl için, hükümetten gelecek zam haberini bekliyor.
* Türk-İş Kamu Toplu İş Sözleşmesi Koordinasyon Kurulu, 19 Haziran 2019’da teklifini hükümet adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na vermişti.
* Türk-İş, düşük ücretlilerin üç bin 500 liraya çekilmesini, tüm işçilere seyyanen brüt 300 lira verilmesini, ilk altı ay için yüzde 15 zam istiyor.
* Taraflar isteklerini ortaya koydu, ‘Grev süreci’ içinde beklemeye başladı. Anlaşma sağlanamazsa 6 Ağustos’ta grev kararı alınacak, işverene bildirilecek.
* Anlaşmazlık devam ederse, 25 Ağustos 2019’da TTK’Da, 25 Ağustos’ta MTA’da grev başlayacak.
* Gözlemciler, anlaşma olmazsa hükümetin grev kararını durdurup, konuyu Yüksek Hakem Kurulu’na (YHK)getirebileceğini ileri sürüyor.
* Türk-İş’e bağlı Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİŞ) başkanlar kurulu yayınladığı bildiride, ’73 yıllık mücadele tarihimizde olduğu gibi haklı ve meşru taleplerimiz için kararlılıkla mücadelemiz sürecek’ dedi.
* Diğer taraftan, aynı dönem de gelecek yılın zammı için hükümetten beklenti içine giren memur sendikaları da eylem için hazırlıklara başladı.
* Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Aysun Gezen, KESK Zonguldak Şubeler Platformu’nun 1 Ağustos’ta başlayacak Toplu iş Sözleşmesi süreci kapsamında Gazipaşa Caddesi’nde düzenlediği bildiri dağıtım etkinliğine katılmak üzere Zonguldak’a geldi.
* ‘Artan enflasyon karşısında alım gücünün oldukça düştüğünü’ söyleyen Genel Başkan Aysun Gezen ‘Artar enflasyon karşısında hepimizin maaşları eridi’ dedi.
* TİS Görüşmeleri öncesi, 2020-2021 yıllarını kapsayan ‘Toplu Sözleşme’ taleplerini belirten Gezen, ‘örgütlenme özgürlüğü ve insanca yaşayacak ücret istediklerini’ belirtti.
* “Kendilerine yüzde 40 zam, emekçilere ‘yüzde 5 zamla idare edin’ diyorlar” diyen Gezen, ’Biz, çalışırken de emekli olunca da insanca yaşayacak ücret istiyoruz’ dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İŞÇİ, MEMUR, HÜKÜMETİ, GÖZLÜYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı