Haber Detayı
19 Nisan 2017 - Çarşamba 09:21 Bu haber 2427 kez okundu
 
“Hibe şartları esnetilmeli”
Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının engelli ve hükümlülerin istihdamı konusunda denetimlerini arttırdığını ve Yükümlülüğünü yerine getirmeyen iş yerlerine kesilen cezalar engelli ve hükümlülerin meslek edinme ve iş projelerine harcanacak.
GÜNDEM Haberi
“Hibe şartları esnetilmeli”

  • Engelli ve hükümlülerin meslek edinme ve iş projelerine hibe desteğinden şuana kadar Zonguldak’tan kimsenin yararlanamadığını belirten Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin bir dahaki dönemde şartların biraz daha esnetilmesini istediklerini belirtti.

HABER: Seda FİDAN

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının engelli ve hükümlülerin istihdamı konusunda yükümlülüğünü yerine getirmeyen iş yerlerine kesilen cezalar, engelli ve hükümlülerin meslek edinme ve iş projelerine harcanacak. 

Türkiye Sakarlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının engelli ve hükümlülere istihdam sağlama yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverenlere uygulanan para cezalarının engelli ve hükümlülerin meslek edinme ve iş projelerine hibe edileceğini belirten şuana kadar bu hibeden Zonguldak’ta kimsenin yararlanamadığını belirtti.

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin; “İş Kanunu'na göre 50 ve daha fazla işçi çalıştıran özel sektörün yüzde 3 engelli personel istihdam etmesi zorunluluğu bulunuyor. Bu oran kamu kurumlarında yüzde 4 engelli ve yüzde 2 eski hükümlü olarak uygulanıyor. Yasal zorunluluk olmasına rağmen engelli ve eski hükümlü istihdam etmeyen özel sektör ve kamu kurumlarına, istihdam edilmeyen her engelli veya eski hükümlü için aylık işverene 2 bin 295 TL para cezası kesiliyor.  İstihdama ulaşmakta zorluk yaşayan engelli ve eski hükümlülere, İŞKUR'dan yeni bir proje ile destek veriliyor.  İŞKUR, yasada öngörülen oranlarda engelli ve eski hükümlü çalıştırma zorunluluğunu yerine getirmeyen özel sektör ve kamu kuruluşlarına kesilecek para cezalarını, engelli ve eski hükümlülerin meslek edinmesi, istihdamı ve kendi işyerlerini açması için harcayacak. İşverene uygulanacak bu cezalar ise engellilerin ve eski hükümlülerin meslek edinme ve iş projelerine harcanacak. Engelli ve hükümlüler, kendi hazırladıkları projelerle de başvuruda bulunup destekten faydalanabilecekler. Başvurular 12 Haziran tarihine kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İl Müdürlükleri'ne yapılacak. Uygun bulunan projeye finansal destek sağlanacak engelli ve hükümlüler kendi işini kuracak.  Proje kapsamında, engelli ve eski hükümlülerin meslek edinmesine yönelik çalışmalar yapan üniversite, belediye ve STK'lar da, finansal destekten yararlanabiliyor” dedi

Zonguldak’ta bu destekten yararlanmak için hiçbir engellinin proje başvurusunda bulunmadığını belirten Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin; “Engelliler proje yaparlarsa 36 bin TL hibe veriliyor. Ancak Zonguldak’ta şuana kadar bu destek için proje üreten bir engellimiz yok. Proje üretecek olan engellilerimizin İş Kur’a projelerini sunmaları gerekmektedir. Yalnız bu hibeler dönem dönem oluyor. Bu dönemki son başvuru 12 Haziran. Ülke genelinde bile bu destekten yararlanan yok gibi. İş Kur Müdürümüz geçtiğimiz günlerde bize proje başvurusunda bulunulmadığını belirtti. Bende kendilerine hibeden yararlanacaklar için şartların biraz daha esnetilmesi gerektiğini söyledik. Biz şartların biraz daha esnetilmesini istiyoruz. Engelliler olarak daha esnek hale getirilsin diyoruz. Örneğin bu dönemde dâhil hibeden yararlanmak için proje sunanlardan işini kurup faturalandırdığı takdirde sonradan ödeme yapılıyor. Bu da engelli vatandaşlarımızı zorluyor. Zaten 36 bin TL’si olan işini kendisi kurar, hibeden yararlanmaz. Parası olmayana artık eskisi gibi borçta bulamıyor, kredi çekemiyor. Burada bir sıkıntı var. Bu konuda esneklik bekliyoruz. İnsanlar birşeyler yapmak istiyor ama hibe paranın sonradan ödenmesinden dolayı para bulup yapamıyor. Biz bunu Bolu’da düzenlenen çalıştayda, Antalya’da ki çalıştayda çok defa söyledik. Ama şuana kadar bir esnetilme yapılmadı. Aynı şartlarda şuanda ama en azından bir dahaki hibe programında biraz esneklik yapılabilir” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Hibe, şartları, esnetilmeli”,
Yorumlar
Haber Yazılımı