Haber Detayı
14 Nisan 2017 - Cuma 19:45 Bu haber 3776 kez okundu
 
“Fabrikalar üretmiyor ki”
Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Köksal Osman Bahar, toplu taşıma araçlarında engellilere erişebilirlik yasasının uygulanmasında sona gelinmesine rağmen, üretimin olmadığı yönünde eleştirilerde bulundu.
YAŞAM Haberi
“Fabrikalar üretmiyor ki”

Özel Haber: Seda FİDAN

  • Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Köksal Osman Bahar, toplu taşıma araçlarında engellilere erişebilirlik yasası ve kendilerine gelen genelge hakkında bilgi verdi.
  • Toplu taşıma araçlarında engellilere erişebilirlik yasasının şehir içi minibüsleri kapsamadığını, biletli taşımacılık yapan toplu taşıma araçlarını kapsadığını belirten Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Köksal Osman Bahar; “Bu yasa ile ilgili bize gelen yasada şehir içi minibüslerde şikâyet üzerine erişebilirliğin sağlanması gerekiyor. Şikâyet olmadığı halde minibüslerde erişebilirlik şartlarını yerine getirme zorunluluğunu yok. Biletli taşımacılık yapan; “Halk otobüsleri, ilçe minibüsleri, uzun yol otobüsleri gibi toplu taşıma araçlarında bu yasa geçerli” dedi.
  • Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin’in; “engellilere erişebilirlik yasasında yeni düzenleme yapıldı ve son 6 ay ilave süre verildi. Bu süre içinde kamu kurum ve kuruluşlarının dışında toplu taşıma araçlarında da erişebilirliğin sağlanmaması halinde para cezası uygulamasına başlanacak” sözlerini değerlendiren Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Köksal Osman Bahar, yasanın çıkmasına rağmen, engellilere erişebilirliği olan toplu taşıma üretimin olmadığını belirtti. ,
  • Bahar; “Yasa çıktıysa, ona uygun araçlar üretilmeli. Ama fabrikalarda özel istek üzerine bu üretim gerçekleşiyor. Maden 2018 yılında bu yasa uygulanmaya başlayacak o zaman toplu taşıma araçlarının üretiminde de bu zorunluluk olsaydı” dedi.

Özel Haber: Seda FİDAN

“BİLETLİ TAŞIMACILIK YAPAN ARAÇLARI KAPSIYOR”

Köksal Osman Bahar, toplu taşıma araçlarında engellilere erişebilirlik yasası ve kendilerine gelen genelge hakkında bilgi verdi.

Bahar; “Bu 3-4 seneden beri federasyonumuzun ve bakanlığımızın gündeminde. Bu konuyla ilgili federasyonumuzla bir çalışma yürütülüyor. Şehir içi taşımacılığı yapan araçlarımız daha çok küçük minibüsler olduğu için bunların engelli statüsüne sokulabilmesi için 3-4 sene önce 13 bin TL’ye varan bir maliyeti vardı. Maliyet harici bu rampa sistemi aracın dengesini değiştiriyor. 2018 yılına kadar araçların fabrika çıkışlarında engellilere uygun şekilde üretilmesi konusunda bir çalışma yürütülüyordu. Ama maalesef halen daha fabrikadan çıkan araçlar (minibüsler) erişebilirliği sağlanmış olarak üretilmiyor. Bunu sanayide yaptırdığımız zamanda aracın ağırlık dengesi bozuluyor ve trafikte seyrini etkileyebiliyor. Bize gelen son genelgede biletli seyahat edilen araçlarda olma zorunluluğu var, şehir içerisinde minibüs ile yapılan taşımacılıkta bu düzenleme ile ilgili bir netlik yok. Ama şikâyet üzerine firma sahibi en kısa sürede aracının erişebilirliğini sağlamalı veya kiralama yoluyla aracı bulundurma zorunluluğu var diyor bize gelen genelgede. Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına bu konu ile ilgili bir yazı geldi. Biz bakanlığı aradık. Konuyla ilgili toplantı yapıldığında bizleri de davet etmelerini rica ettik, olur dediler ama daha böyle bir toplantı olmadı.

“HÜKÜMET DAHA FAZLA SÜRE VERMELİ”

Hükümetin bu konu ile ilgili daha fazla zaman vermesi gerekiyor. Esnaf bu zor durumda aracını nasıl yetiştirecek, maddi açıdan nasıl altından kalkacak, bu sisteme nasıl ayak uyduracak? Engelli vatandaşlarımıza faydalı olabilmek adına daha fazla bir sürecin gerekli olduğuna inanıyorum. Çünkü şoförlerimize ekonomik anlamda sıkıntı getiriyor. Şuanda şehir içerisinde böyle bir durum yok. Zonguldak’ta Halk otobüsleri, ilçe minibüsleri, uzun yol otobüsleri gibi toplu taşıma araçlar için bu geçerli” dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Fabrikalar, üretmiyor, ki”,
Yorumlar
Haber Yazılımı