Haber Detayı
15 Nisan 2017 - Cumartesi 08:29 Bu haber 2815 kez okundu
 
Esnafa ağır şartlar geliyor
5 bin 957 sayılı yeni hal kanuna göre market ve pazara yeni uygulamalar ve yaptırımlar geliyor. Marketlere kimliksiz üründen 30 bin TL para cezası kesen Zonguldak Hal Müdürlüğü önümüzdeki günlerde Soğuksu halk pazarında denetim yapacak. Büyük kent projesi onaylanırsa tüm denetimleri Belediye yapacak.
GÜNDEM Haberi
Esnafa ağır şartlar geliyor

Yeni hal kanunuyla güçlendirilen hal müdürlükleri yollarda, market ve pazarda denetim yapabilecek. Satılan her ürünün üzerinde kimlik bilgisi şartı var. Zonguldak Hal Uygulama Yöneticisi Uğur Arslan,  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı cezaların ağır olduğu ifade ederek market ve Pazar esnafının kurallara uymasını istedi.

HABER: Muhammet KARAPINAR

Üretici ve tüketiciyi korumak için çıkartılan 5 bin 957 sayılı yeni hal kanuna göre rüsum bedelleri yüzde sekiz den yüz de bire düşülürken bazı yaptırım cezaları da artırıldı. Hal girişlerinde rüsum bedelleri düşürmesi kaçak mal girişleri önlendi. Yeni hal kanunuyla küçük ölçekli köylü üreticilerin ürünlerine de bazı şartlar getirildi.  Yeni uygulamayla köylü üretici yüz kilonun üzerinde ve 150 bağın üstündeki ürünleri için rüsum bedeli ödeyecek. Yeni hal kanunuyla ilgi bilgi veren Zonguldak Hal Uygulama Yöneticisi Uğur Arslan, “ 5 bin 957 sayılı yeni hal kanuna göre rüsum bedellerimiz yüzde sekiz den hal içinde yüz de bire düşmüştür. Dış denetimlerde almış olduğumuz yüz de 15,  kaçaklarda yüz de 25 olan rüsum bedellerinde yüz de ikiye düşmüştür. Büyük kent projesi olmadığı için biz yalnızca Zonguldak içinde denetimlerimizi yapıyoruz.

 Büyük kente geçtiğimiz zaman İlçelerimiz de de denetimlerimizi yapacağız. Hal olarak bizim gelirlerimizde düşüş var. Eskiden bir marketten 5 bin TL rüsum alırken şu anda üç yüz TL alıyoruz. Marketlerde künye bildirimine, künye bildirimlerine bakıyoruz. Mal kimliğinde bir malın üretimi, hangi tarihte çıktığı, malın cinsine bakıyoruz. Marketlerde ve manavlarda bu bilgileri malın üzerinde görmediğimiz zaman cezai işlem uyguluyoruz.  Cezalarımız ağır ve bu cezaları uyguluyoruz. 2016 yılında 15 tane markette denetim yaptık, kimliksiz mal satışı yapanlara toplamda 30 bin TL para cezası kesildi”

YOL DENETİMLERİMİZ BAŞLADI

 

İl girişlerinde araçlarda denetim yaptıklarını söyleyen Arslan, “Zonguldak’ın girişinde denetim yapmak için Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğünden kolluk kuvveti istedik. Fakat kolluk kuvveti alamadık. Bunun üzerine Asma bölgesinde Zabıta ile yol denetimimize yaptık, uygunsuz olanlara para cezası kestik. Kesilen rüsum cezalarının yüzde ellisi teşvik amaçlı Zabıta memurlarının ikramiye olarak maaşlarına yansıyor.  Zonguldak’a giren kaçak malın yüz de 99’unu engelledik. Denetimden sadece yüz de bir kaçıyordur. Buda şundan kaynaklanıyor. Hal girişinde rüsum ücreti üç yüz TL, kaçak olarak yakalandığında 15 bin TL para cezası kesiliyor ve buda caydırıcı oluyor”

PAZARDA DENETİM YAPACAĞIZ

Yeni hal kanunun yerli üreticilere getirdiği şartlara açıklık getiren Uğur Arslan, “  Bakacakkadı ve Çaycuma İlçelerindeki üreticilerle de toplantı yaptık. Yerli üretici kilo olarak yüz kilonun üzerinde ve, bağ olarak da 150 bağın üstünde mal getirdiği zaman bildirim yapma mecburiyeti var. Yüz kilonun ve 150 bağın altında mal getirenler bildirim yapma zorunluluğu yok. Kimliksiz mal satımıyla ilgili biz pazarcı esnafını uyardık ve ikazda bulunduk. Market esnafından sonra önümüzdeki günlerde pazarda kimlikli mal denetimine başlayacağız. Kimliksiz mal satımı cezaları ağır. Pazarcı esnafının yasalara uymasını ve cezaya maruz kalmamalarını istiyorum. Pazar denetimleri çok yakında başlıyor” dedi.  

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Esnafa, ağır, şartlar, geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı