Haber Detayı
22 Temmuz 2019 - Pazartesi 15:30 Bu haber 1864 kez okundu
 
ENGELLİLER DERNEĞİ SOSYAL TESİS BEKLİYOR!
GÜNDEM Haberi
ENGELLİLER DERNEĞİ SOSYAL TESİS BEKLİYOR!

Engelliler Derneği Başkanı Hüseyin Şirin, engelli vatandaşların yaşadığı sorunlara ve bunların çözümlerine ilişkin soruları İnanış Gazetesi’ne yanıtladı.

Engelli Derneği olarak; engelli vatandaşların yaşadığı maddi sıkıntılara, sosyal yaşama karışamayan engelli vatandaşlara nasıl olanaklar sağlanacağı, katkı payları kaldırılmasının meclise  taşınmasına  ilişkin sorulara açıklık getiren Şirin, ‘İnanın bir çay ocağında çay içemeyecek durumda olan vatandaşlarımız var.’ diyerek sorunun ne kadar büyük olduğu ifade etti.

Zonguldak’ta sayısı yaklaşık elli sekiz bini bulan engelli vatandaşlarımız için sosyal tesis beklediklerini ifade eden Engelliler Derneği Başkanı Şirin, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’dan sosyal tesis konusunda adımlar atılmasını bekliyor.

S- ENGELLİLERE VERİLECEK 3600 EK GÖSTERGE HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?

Engelliler Derneği Başkanı Hüseyin Şirin: Engellilere verilmesi için talep edilen üç bin altı yüz ek gösterge mevcut. Tabii bu şu anda Memur Sendikaları Konfederasyonu ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından hükümete bir kanun teklifi sunuldu. Bunun sunulmasının gerekçesi bilindiği üzere engelliler erken emekli olduğu için birde malulen emekli olduğu için çok düşük maaş bağlanmaktadır. Örnek verirsem bugün malulen emekli olan bir vatandaşımızın aldığı maaş bin lira civarında oluyor. Bununla birlikte on beş sene çalışıp vergi indiriminden yararlanarak emekli olan engelli vatandaşımız da bugün bin beş yüz lira civarında maaşa bağlanıyor. Bu maaşlar günümüz şartları için maalesef yetersiz kalıyor. Asgari ücretin iki bin yirmi lira olduğu ülkemizde emekli maaşının bin lira civarında olması büyük bir sıkıntı oluşturuyor. Tabii üç bin altı yüz ek göstergenin, bu şekilde emekli olanlara da uygulanmasının sebebi bu belirttiğimiz maaş yetersizliğinden dolayıdır. Yani emeklilik hayatlarında daha rahat, düzgün yaşamaları için maaşlarına yansıması talebi var. İnşallah mecliste bu konu gündeme alınır ve kabul edilir.

S- ENGELLİ BAKIM MAAŞLARI ŞU AN NE KADAR? SİZCE BU MİKTAR YETERLİ Mİ?

Şirin: Engelli bakım maaşları bugün itibariyle 1380 lira civarındadır. Günümüz itibariyle maalesef tabii ki yetersiz görünüyor. Ama ülkemizde daha önce olmayan bir haktı, bu hak verildi. Yalnız burada ki en büyük sıkıntı maaşın oranı veya limitinden ziyade ağır engellisi olupta bu maaşı bir lira, iki lira yüzünden alamayanlar var. Bunun sebebi de ailenin gelir kriterine bakılıyor. Gelir, kişi sayısına bölündüğünde asgari ücretin iki katını geçmemesi gerekiyor. Eğer asgari ücretin iki katını geçerse bu ağır engelli vatandaşımıza engelli maaşı bağlanmıyor. Bu da toplumda verilen bir hakkı alamayan bir kitle oluşturuyor. Tabii bunların hepsi devletin ekonomik şartları düzeldikçe her şeyin daha iyiye gideceğini ümit ediyoruz. Yetkililerde bize ülkemizde ekonomik düzenlenmeler sağlandıkça devlete sağladığımız sosyal ödeneklerinde o oranda düzenleneceğini bize iletiyorlar. Ağır engelliye bakmak gerçekten zor bir süreçtir. Bezi, cihaz kullanıyorsa cihazı, cihazı bağladığı elektriğin parası gibi birçok unsur var. Cihaz kullanan vatandaşlara elektrik yardımı yapılıyor ama yine aynı kriter uygulanıyor. Gelir düzeyi alt seviyede olan vatandaşlara veriliyor. Bu hesaplamada günümüz şartlarında gerçekten çoğu aileyi zor durumda bırakıyor. Şimdi asgari ücretin iki katı baz alınıyor kişi başına ama bazı ailelerde bir hastaya günde dört, beş kere bez kullanıyor. Devlet bunu günde bir kere kullanacak şekilde bez veriyor. Örneğin devlet otuz tane veriyor diyelim, aile bunun üç, dört katı fazla bez kullanıyor. Bu da ayda üç yüz, dört yüz lira harcamaya neden oluyor. Yapılan bu harcama emekli bir aileyi sarsacak düzeyde oluyor. Bu konuda da devletin, bez durumunu hastanın durumuna göre düzenlemesi gerekiyor.

S- ŞU ANA KADAR KAÇ TANE TEKERLEKLİ SANDALYE DAĞITILDI?

Şirin: Ben iki bin iki yılından beri Türkiye Engelliler Derneği Zonguldak Şubesi’nin başkanlığını yapıyorum.  Benim dönemimi baz alırsak iki bin beş yüz civarında tekerlekli sandalye, otuz - kırk civarında da akülü tekerlekli sandalye dağıtmış durumdayız. Bu talepler de maalesef hiç son bulmuyor. Bugün bile şu an dosyamızda en az on tane tekerlekli sandalye talebi var. Doktorlarımız, hekimlerimiz genelde sandalye vermekte biraz itina ediyorlar. Bazı noktalarda hekimlerinde haklı olduğu yönleri var. Mesela sandalyeye alıştığı zaman kendilerini geliştiremeyeceğini söylüyorlar. Eğer doktor sandalye alabilir raporu çıkarırsa bugünkü şartlarda cüzi miktarlara yani elli veya yüz lira farkla vatandaş medikalden tekerlekli sandalyeyi satın alabiliyor. Bazen bunun neden olduğu sıkıntılar yaşıyoruz. Vatandaş, dernek tekerlekli sandalye veriyor diye bize ‘doktor yazmıyor’ diye bizden yardım istiyorlar. Bazı vatandaşların doktora gitmediği halde bizden tekerlekli sandalye istediğine şahit olduk. Yani talep bitmiyor. Biz yine de elimizden geldiğince, imkan dahilinde vermeye çalışıyoruz. Şimdi bir de ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı bağışlarda da düşüş meydana geldi. Bağış yapan vatandaşları bu durum maalesef zorluyor. Yani benim olduğum dönem dahilinde bu on dokuz yılda iki bin beş yüz sandalye, otuz – kırk civarında da akülü sandalyeyi vatandaşlarımıza vermiş bulunmaktayız.

S- YAZIN ENGELLİ VATANDAŞLARINİI KARŞILAŞTIĞI SORUNLAR NELERDİR?

Şirin: Yazın genelde bunaltıcı oluyor. İklim son yıllarda yazları Karadeniz’de etkisini artırmaya başladı. Yaşlı engellilerimiz maalesef evlerinden çıkmakta zorlanıyor. Diğer engellilerimizde nispeten gölgelik alanlarda bulunması gerekiyor. Zonguldak ilimizde yıllarca mücadelesini verdiğimiz sosyal tesis projesini maalesef bir türlü hayata geçiremedik. Yani Zonguldak’ta engelli arkadaşlarımızla oturup sohbet edeceğimiz, birbiriyle kaynaşacağı ortam yaratılması için belediye başkanlarımıza defalarca projemizle gitmemize rağmen bu imkanı bize sağlamadılar. Şimdi yeni belediye başkanımız Ömer Selim Alan’ın bize taahhütleri var. Şu anda bekliyoruz. İnşallah böyle bir yere sahip olursak ben inanıyorum ki hiçbir engelli yazın evinde durmaz. Ailesiyle gelip orada oturabilecek, insanlarla kaynaşıp sohbet edebilecek. Ayrıca engelliler için dizayn edilmiş par yerlerimiz de olacaktır. Yani böyle bir tesis olursa engelli arkadaşlarımız rahatlıkla gelip buralarda vakit geçirebilecekler. Şimdi birde insanlar üzerinde ekonomik sıkıntı da var. İnanın bir çay ocağında çay içemeyecek durumda olan vatandaşlarımız var. Biz burada çay yapıyoruz, yardımcı olmaya çalışıyoruz ama biz istiyoruz ki güzel bir tesisimiz olsun. Hem engelli vatandaşlarımıza hizmet edelim, hem de derneğimizde bir gelir kapısı oluşturalım. Az önce bahsettiğim gibi insanların taleplerini karşılayabilmemiz için ekonomik olarak gelirlere ihtiyacımız var. Buraya gelen gerçekten mağdur engelli vatandaşlarımıza iki üç paket hasta bezi veremediğimiz zaman bu durum bizi de üzüyor. Ekonomik olarak esnaftan, halktan bağışlar yerine tesisimiz olsa ve kendimize ait belli bir gelirimiz olsa ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza gerekli evrakları düzenleyerek ihtiyaçlarını daha rahat karşılarız. Yani bu sebeplerden ötürü il merkezimizde gerçekten engelli vatandaşlarımızın rahat edebileceği, sosyal hayata kolay entegre olabileceği bir yer yapılması için buradan belediye başkanımıza ivedilikle bu sorun hakkında bir alternatif yaratmasını bütün engelli camiası adına özellikle talep ediyorum.

S- ENGELLİLERİN KATKI PAYLARI ŞU AN NE KADAR? DÜZENLEME OLACAK MI?

Şirin: Sosyal güvencesi olan engellilerin kullandıkları medikal, ortez, protez, ilaçlar, tekerlekli – akülü sandalyeler olsun bunları aslında sosyal güvenlik kurumunun temin etmesi gerekiyor. Ama maalesef ülkemizde bulunan ekonomik sıkıntılar nedeniyle bunlarda bile tasarruf uygulanıyor. Mesela örnekler verecek olursam;  dört yüz elli liralık tekerlekli sandalyenin dört yüz lirasını karşılıyor, elli lirasını engelli vatandaştan alıyor. Normal bir akülü sandalye şu an itibariyle en düşük dört bin lira yapıyor. Devlet bunun iki bin lirasını veriyor, engelli vatandaşın bin altı yüz lira vermesi gerekiyor. Bunu veremediği için de bu kullanımın hiçbir anlamı kalmıyor. Diğer yönden daha önce bahsettiğimiz gibi bez konusunda da aynı durum var. Verilen bezden fazlasını kullanırsan ücreti kendin ödüyorsun. Bu limitlerin biraz yükseltilmesi gerekiyor. Eskiden engelliler yürüme cihazlarında, protezlerde genelde ödeme yapmıyorlardı. Bunu devlet karşılıyordu fakat şimdi durum bahsettiğimiz gibi belli bir miktarı engelli vatandaştan talep ediliyor. Bu konuda vatandaş büyük sıkıntı yaşıyor. Yani malulen emekli vatandaşın maaşını göz önüne alırsak örneğin protez için altı yüz lira istendiği vakit engelli vatandaş çok zor bir duruma giriyor. Bu durumun çözülmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun engellilerden katkı payını kesinlikle kaldırması gerekiyor. Derneğimize gelen engelli vatandaşlarımızdan bu durumla ilgili birçok şikâyet duyuyoruz. Bizde burada dernek olarak, engellilerimizin sesi olmak istiyoruz. Bakanlıklarımızdan, Sosyal Güvenlik Kurumu’muzdan katkı payları noktasında yeniden bir düzenleme yapılmasını istiyoruz. Bu düzenlemeyle katkı payının ya hiç alınmamasını ya da çok asgariye indirilmesini talep ediyoruz. Bu düzenlemeyle engelli vatandaşlarımızın mağduriyetinin ortadan kalkacağına inanıyoruz.

Röportaj: Muhammet BOZ

Kaynak: Editör:
Etiketler: ENGELLİLER, DERNEĞİ, SOSYAL, TESİS, BEKLİYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı