Haber Detayı
29 Ocak 2019 - Salı 18:26 Bu haber 3327 kez okundu
 
EMNİYET TEŞKİLATI KAN VERDİ
İl Emniyet Müdürlüğü ile Zonguldak Kızılay Kan Merkezi işbirliğinde İl Emniyet Müdürlüğü binasında kan ve kök hücre bağışı kampanyası düzenlendi. Polislere Kan ve kök hücre bağışının önemi anlatıldı. Göreve yeni başlayan polis memurları kan vermek için sıraya girdi.
GÜNDEM Haberi
EMNİYET TEŞKİLATI KAN VERDİ

Kan ve kök hücre bağışının önemine vurgu yapan Zonguldak İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, “Ben korkulacak bir şeyin olmadığını anladım rahatlıkla kök hücre bağışçısı olabiliriz. Ülkemizdeki kök hücre ihtiyacını bu şekilde minimum seviyeye indirmiş ve katkı sağlamış oluruz dedi.

Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü ile Kızılay Derneği  işbirliğinde kan ve kök hücre bağışı kampanyası düzenlendi. kan ve kök hücre bağışı kampanyası İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı başlattı. Turanlı önce kan ve kök hücre bağışı hakkında bilgi aldı.

TURANLI: “TÜRK KIZILAYI BİZİM HER ŞEYİMİZ ”

Kan ve kök hücre bağışının önemine değinen Zonguldak İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, “Kanımızı verelim Türk Kızılay’ımızı güçlendirelim. Kök hücre bağışı gerçekten çok bildiğim bir konu değildi. Ben bugün yaptığımız etkinlikte şunu anladım; kanımızın numunesini veriyoruz, görevliler kanı ayrıştırıyorlar, uygun bir yere stok ediyorlar, verdiğimiz örneğe uygun bir kişi olduğu zaman kök hücre bağışçısı olarak bizlere ulaşıyorlar ve bir hayat kurtarmış oluyoruz. Ben korkulacak bir şeyin olmadığını anladım rahatlıkla kök hücre bağışçısı olabiliriz. Ülkemizdeki kök hücre ihtiyacını bu şekilde minimum seviyeye indirmiş ve katkı sağlamış oluruz. Bilgisizlik insanımızı korkutuyor ama Türk milleti bu işlerden korkmaz. Kafasını, bedenini her şeyin altına sokan insanlar bu işlerden korkmaz. Türkiye Kızılay’ı bizim çatımızdır her şeyimizdir” dedi.

GÜLER: “ÜÇ TÜP KANLA KÖK HÜCRE BAĞIŞÇISI OLUNABİLİYOR”

Güler, “Kan bağışının yanında bir tüp kan numunesi daha alarak kişinin kök hücre bağışçısı olmasını sağlıyoruz. Kan bağışı yapamayarak sadece kök hücre vermek isteyenlerde olabiliyor bu kişilerden alacağımız üç tüp kan numunesiyle kök hücre bağışçısı olabiliyorlar. Bizim aldığımız numune oluyor transfer aşaması olmuyor. Alınan numuneler uluslararası veri bankasına işleniyor ve bir kişiye uygun ilik çıkıncaya dek bekletiliyor. Kök hücre daha çok kanserli hastalarda kullanılıyor. 18-50 yaş arasındaki vatandaşlarımız kök hücre bağışçısı olabiliyorlar” dedi.

UZUN: “ZONGULDAK KAN VE KÖK HÜCRE BAĞIŞINA ÖNEM VERİYOR ” 

Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğüne kan ve kök hücre bağışına duyarsız kalmadıkları için teşekkür eden Türk Kızılay’ı Zonguldak Şubesi Başkanı Murat Uzun, “Türkiye genelinde kış şartlarının sert geçmesi nedeniyle her yıl olduğu gibi kan bağışında azalma olabiliyor. Bu nedenle genel merkezimizin yaklaşık iki hafta önce vatandaşlarımıza bir çağrısı olmuştu. Türkiye genelinde kampanyalar yapıldı. Zonguldak’ta da kan ve kök hücre bağışı konusunda duyarlı etkinliklere tanık olduk. Bugünde İl Emniyet Müdürlüğümüzde bunlardan bir tanesini gerçekleştirdik. Kaynağı sadece insan olan kanın insandan alınıp hastaların ihtiyaçlarına ve hayat kurtarma yolunda transferin gerçekleşmesinde çok anlamlı bir organizasyon. Sayın Emniyet Müdürümüzün şahsında tüm emniyet teşkilatımıza Türk Kızılay’ı adına teşekkür ediyoruz” dedi. Zonguldak İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı ve emniyet teşkilatı kan ve kök hücre bağışında bulundular.

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: EMNİYET, TEŞKİLATI, KAN, VERDİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı