Haber Detayı
22 Temmuz 2019 - Pazartesi 17:03 Bu haber 4638 kez okundu
 
DİYANET- KURBAN- İKRAMİYE
GÜNDEM Haberi
DİYANET- KURBAN- İKRAMİYE

DİYANET- KURBAN- İKRAMİYE

Dini bayramların yaklaşmasıyla birlikte, emekliye verilecek biner lira gündeme gelir.

Elbette enflasyon, hayat pahalılığı ve işsizliğin gündemde olduğu Türkiye de, hükümetten beklenen, biner liralara zam yapılıp yapılmayacağı olur.

Türkiye de 13 milyon emekli var. Bunların yarısından çoğu açlık sınırı (2 bin 200 lira) altında maaş alır. Emekli’nin intibak, sağlık kesintileri ve TOKİ gibi sorunları var.

Emekliye yapılan son zamlarda yüzde 5 civarında oldu. Bu arada, kamu çalışanları da(Memur-işçi) beklentileri civarında(yüzde 15) zam alamayacakları kuvvetle muhtemel…

Nereden icap etti şimdi?” diyorsunuz değil mi?

Malumu aliniz, kurban bayramı (11 Ağustos)geldi çattı. Yine ‘Emekliye biner lira ikramiye’ meselesi var. Emekli dernekleri acil tüketim maddelerine yapılan zamlardan sonra, dini bayramlarda emekliye verilen biner liralarının, bin 400 liraya çıkartılmasını istediler.

Elbette hükümet, anında ‘Bürokrat hastalığı’ olan ‘Sağıra yattı’

Aktüel konulardan biri ‘Kurban’ olunca, ‘Kurban fiyatları’ ile ilgili Diyanet’in sitesine girdim ve 2018-2019 yılları ‘Kurban kesim vekalet ücretlerine’ baktım.

2018 yılı kurban kesim vekâlet ücreti yurt içi için 850 lira, yurt dışı için kurban kesim vekalet ücreti 625 lira.

2019 yılı kurban kesim vekâlet ücreti 890 lira olmuş. Yani 40 lira zam gelmiş kurban kesim vekalet ücretlerine…

Gelelim olayın sosyal ve dini açıdan irdelemeye…

“Kurban; Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey” demek. Yani, “Allah’ın rızasına ermek için, ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı” ifade eder…

Düşünün, devletin din işlerini organize eden Diyanet İşleri Başkanlığı bile  ‘Allah/din’ için kesilecek kurbanın zamlandığını ‘Resmi’ dille açıklamış ve icraatını başlatmış. He mi de ‘Kurbanını paylaş, kardeşinle yakınlaş’ sloganını seçmiş.

İşçi ve memurun ‘İnsanca yaşamak, yaşam kalitesini arttırmak’ için, ücretlerine zam istemeleri kadar doğal bir şey olamaz elbette. Üretenin değerlendirilmesi kadar da doğal bir şey olamaz.

Yıllarını çalışıp devletine vergi ödeyerek geçirmiş Emeklinin de, yaşamının son demlerini yaşam kalitesi açısından orta sınıf civarında bitirmesi gerekmez mi?

Bu gün ‘Emekli’ gerçekten zor şartlar altında yaşıyor. ‘Açlık sınırı altında’ maaş alan milyonlarca emekli var. Bu gün emeklilerin çoğu ‘İşsiz’ statüsünde iş arıyor. Emeklilerin çoğu, ikinci bir iş yapmak suretiyle, geçimini sağlamaya çalışıyor.

Diyanet ölçülerine göre, kurban kesim ücretlerine ‘bir kilo et’ parası zam gelmişse, emekliye verilecek olan biner liraları da bırakın 400 lirayı, ‘100 lira zam’ yapılmalıydı değil mi?

Velhasıl-ı kelam, anlaşılan odur ki, kurban bayramı arifesinde verilecek olan biner lira için sevineceğiz. Keyfe keder ödenen bir para...  Ağa ‘Vermiyorum’ derse; ‘Kim, ne diyecek’ yani?

Olayın bir de ‘Diyanet yakası’ ve kurban kesim vekalet ücretlerine yapılan bir kilo et(40 lira) fiyatı kadar zam var.

Anlatabildim mi’ acaba? Ben anlattığıma inanıyorum da; ahh şu ‘Bürokrat hastalığı’ olan ‘Sağıra yatma’ olmasa…CAMİ VE SU PARASI

Dün Zonguldak Belediyesi’nin su ile ilgili sorunlarını tartışmaya açmıştım.

25 milyona yakın su alacağı olan Belediye’nin, ‘Lütfen’ tarzında başlattığı suparası toplama hareketinin başarılı olmayacağını savunmuştum. 7-8 milyon lira toplayabilirse, ‘Belediye’ye piyango vurmuş’ gibi kabul edilmeli.

Şu anda ‘Harman olmuş’ sorunlarda görüldüğü gibi ‘İrade eksikliği’ var. Başkan’ın, bir açıkladığı diğerine uymayışın nedeni bu…

Seçim sürecinde ‘At martini dağlar inlesin’ türü verilen vaatler ‘Çene suyu çorba’ oldu bile…

Yasa ile emekli ve 65 yaş üzerine verilen ‘Toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanma hakkı’, Zonguldak’ta ‘Hakkın rahmetine kavuşmuş’ durumda.

Halk Otobüsü firmasına ‘Hayırdır’ denemiyorsa, ortada bir ‘Bit yeniği’ var demektir!

Belediye Başkanı Sayın Selim Alan, önümüzdeki hafta başı yapacağı ‘Mutad’ basın toplantısında ele alacağı konulardan biri bu olabilir mesela? Epey zaman var. Danışmanları da bu arada kendilerini ‘Doğru’ bilgilendirme fırsatı bulabilirler inşallah…

Konu ‘Su’ ancak, ‘Suyu çıkmış’ onca iş var ki; nereden tutsan sulanıyor…

Konu konuyu açıyor. Belediye 20-30 kalem su parası topluyor. Bazı yerlerden ise su parası almıyor. Mesela camilerden, ibadet yerlerinden…

Mesela, Acılık Camii’nde şadırvandan akan sudan para alınmıyor. Abdest alınıyor ya?

Peki, Cami tuvaletinden akan sudan para alınıyor mu?

Olayın vahameti şurada... Cami tuvaleti kardeşim, camiye giden tuvalete gitmeyecek mi?

Bildiğim kadarıyla cami tuvaleti cami derneği tarafından kiraya verilmemiş. Hayır-hasanet olarak görevlendirme yapılmış. Ancak, Cami Tuvaleti para ile kullanılıyor. Ticarethane, yani… Dolayısıyla Cami Tuvaleti belediyeye su parası ödemeli? En azından bir saat konup, su parası ödenmeli.

Sadece tuvaletler değil, yurtlar, ticarethaneler gözden geçirilmeli.

Şimdi iki tane soru var ortada bekleyen. Biri Belediye Başkanı Selim Alan beye, diğeri il müftüsü Sayın Rüstem Can beye…

Sayın Selim Alan, bu tuvaletten para alınıyor mu?

Sayın il müftüsü Rüstem Can bey, cami müştemilatı içinde olsa bile, ticarethanede bedava su kullanıp para kazanmak caiz midir?
 


DEVREK VE BASTON HEYKELİ

Devrek Baston ve Kültür festivali merhum Bakan Veysel Atasoy döneminde başlatılmıştı.

Gerçekten de hem Devrek hem de Zonguldak’ın tanıtımında etkili olmuştu.

Atasoy zamanında sadık Hamarat’ın Belediye başkanlığı döneminde, etkinlikler çerçevesinde yapılan Baston Heykeli Devrek meydanına dikilmişti. Ancak, eski belediye başkanlarından Mustafa Semerci, kendi döneminde yapılan heykeli meydana dikip, Atasoy dönemi heykelini depoya kaldırtmıştı.

Son zamanlarda, eski heykelin meydana getirilmesi için başlatılan kampanyalar hedefine vardı. Çetin Bozkurt’un seçilmesinden sonra Veysel Atasoy /Sadık hamarat dönemi yapılan heykel yeniden Devrek meydanına dikildi. Meydandan sökülen heykel ise bastoncular çarşısı önüne getirildi.

Bastoncular, kampanyaya destek veren Başkan Çetin Bozkurt’a teşekkür ederken, bir başka ricalarını iletiyorlar.

Bastoncular, Meydana dikilen heykelin iki tarafına baston yapımında kullanılan ‘Kızılcık’ ağacı dikilmesini istiyorlar. Kızılcık ağacı, yaprağı, çiçeği ve gövdesi itibarıyla orijinal bir ağaç... Baston yapımın heykelden görecek turistlerin, yapımında kullanılan ağacı canlı görmelerinin etkili olacağını düşünüyor Devrekli Baston ustaları ve baston gönüllüleri.

Başkan Çetin Bozkurt’un değerlendirmesini hep beraber göreceğiz. 

BU HEYKEL DEVREKTE OLMALIYDI

Devrek, bastonu ve pekmez ile yoğrulmuş simidi ve köy ekmeğiyle ünlü bir ilçemiz. Bastonla ilgili tanıtım eksek-aksakta olsa yapılıyor. Ancak, simit ile ilgili tanıtımda eksiklik olduğu bir gerçek.

Devrek simiti meşhurluğu 1800-1900 yıllara dayanıyor. Yolu Devrek’ten geçenler, mis gibi dut pekmezi ile yoğrulmuş sıcak simit ile kaşar ve zeytinli kahvaltı ararlar.

Bastonla ilgili heykel ve festivallerin yapıldığı bir ortamda, Bartın içindeki bir ‘simitçi heykeli’ Devrek’te gündeme oturdu.

Devrekliler, Bu heykel Bartın değil, Devrek’te sergilenmeliydi. Zira, Devrek’in bastonu kadar dut pekmezi ile yoğrulan simiti de meşhur’ diyor.

İnşallah, Devrek’te kültür- sanat konularında öne çıkanlar, simitçi heykeli içinde bir çalışmaya önayak olurlar.KOZLU DA ARAÇ İLE SERİNLEMEK

Hava sıcak kafa ayaz olunca, çözüm bulmak kolay.

Her ne kadar son günlerde havalar mevsim normalleri ötesinde biraz rüzgârlı olsa da, nem oranının yüksekliği insanları bunaltıyor.

Cukkası’ kuvvetliler, kendilerini Ege ve Akdeniz’in sıcak sularına, ‘Beş kaymaklı’ otellerinde  ‘her türlü’ serinletiyorlar.

Diğer taraftan, benim gibi Teras’a havuz kurup torunları eğlendirenler olacağı gibi kendini Kozlu- Zonguldak’ın dalgalı sahillerine bırakıp serinletenlerde yok değil.

İşe bir örnek… Zamandan kazanmak için olsa gerek… Kozlu sahilinde Lüks aracını Karadeniz’in hırçın dalgalarının burnuna kadar sokmuş. Sahilde serinleyenlerin can güvenliği hiç umurunda değil.

Demek oluyor ki, Kozlu sahilini düzenleyenler, araçla deniz kenarına inme konusunda bırakılan boşlukları yeniden gözden geçirecekler.

Kozlu sahilinde, geç saatlerde ‘Bildik’ görüntülerin başında geliyor, kumsala inen araçlar. SUV tipi araç kullananlar, dalgaların görüntüsüne, batan güneş manzarası katıp, selfi ile dostlarına selem gönderiyorlar.

Elbette manzaranın zenginleşmesi açısından iyi... İnşallah kaza-bela olmaz.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DİYANET-, KURBAN-, İKRAMİYE,
Yorumlar
Haber Yazılımı