0
Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 14:42 Bu haber 3395 kez okundu
 
ÇATAKLI UMUTLU KONUŞTU
GÜNDEM Haberi
ÇATAKLI UMUTLU KONUŞTU

Zonguldak Tarım ve Orman Müdürü Cemalettin Çataklı, seracılık ve yem bitkileri projeleri ile ilgili bilgi verirken, yonca ve silajlık mısır dağıtımı yapacaklarını söyledi.

Projeler hakkında bilgi veren Tarım ve Orman Müdürü Çataklı, Zonguldak’ta tarımda güzel işlerin olacağını belirterek şunları ifade etti.

“BİR AİLE RAHATLIKLA AYLIK 3 BİN LİRA CİVARINDA GELİR SAĞLAMIŞ OLACAK”

“Her sene olduğu gibi bu yılda çiftçilerimizin yem ihtiyacını karşılamak üzere yonca ve silajlık mısır dağıtımı gerçekleştireceğiz. Bunların yüzde 25’i Özel İdare katkısı yüzde 75’i çiftçi katkısı olmak üzere yapacağız. Her ne kadar yüzde 25 özel idare katkısı gibi görünse de toplam fiyatı baktığımız zaman çiftçilerimize bunun yarı bedelini vermiş oluyoruz. Önceki yıllar da 50 ton civarında yonca dağıtım yaptık, bu 50 ton yonca dağıtımı bizim çiftçilerimizi 10 bin dönüm alanda yem bitkisi ekilişini sağladı. Bu da 4-5 yıl devam edecek bir süreçte çok yıllık bir bitki olduğu için uzun süreli ihtiyaçları karşılamış olduk. Bunun yanında yine Sayın Valimizin destekleri ile 40 adet 500 metrekarenin üzerinde sera kurumu gerçekleştireceğiz. Çiftçi taleplerimizi aldık, 100'den fazla çiftçimiz talep etti ve yerlerinde inceleme yapıyoruz. Bu 1 milyon 600 bin liralık bir projedir. Bu projeye destek veren Sayın Valimize özellikle teşekkür ediyoruz. Yani bu da bir ailenin geçimini temin edecek seviyede ve büyüklükte bir seralarımız olacak. Buradan bir aile rahatlıkla aylık 3 bin lira civarında gelir sağlamış olacak. Yılda 17 ton domates alınabileceğini öngörümüz. Yine kış ekimi yapıldığında da 10 bin lira civarında gelir elde edeceğini düşünüyoruz. Ben çiftçimize hayırlı olmasını diliyorum. Zonguldak’ta tarımda güzel şeyler oluyor. Tabi bu Sayın Valimizin ve Özel İdarenin destekleri ve Bakanlığımızın ayırmış olduğu bütçe ile oluyor” dedi.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇATAKLI, UMUTLU, KONUŞTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı