Haber Detayı
17 Nisan 2017 - Pazartesi 14:42 Bu haber 2691 kez okundu
 
'Biz olmasak yüzde 40'ı aşamazlardı'
'Biz olmasak yüzde 40'ı aşamazlardı'
- Haberi
'Biz olmasak yüzde 40'ı aşamazlardı'

MHP her taraftan eleştirilen bir parti haline geldiğini ifade eden Hamdi Ayan “Acaba MHP’nin oyları nerede, ‘Evet’ neden açık ara olmadı gibi bir düşünce var. Siyaset otoritelerine baktığını zaman 7 Haziran seçimlerindeki şekillenmeye bakarsanız, Zonguldak’ta MHP olmadan AK Parti tek başına bu süreci götürmüş olsaydı alacağı oy yüzde 40’ı geçmezdi. Referandum öncesi yapılan anketlere bakarsanız oylar yüzde 30-40 arasındaydı” dedi.

AK Parti’nin referandum akşamı yaptığı kutlamaları değerlendiren Ayan “Zonguldak’ta ‘Evet’ yönünde oylar çıkmış olsaydı o kutlamada biz de yer alırdık. Dolayısıyla az bir farkla ‘Hayır’ oyları önde çıktığından dolayı o kutlamaların içinde yer almadık. MHP kimseye kendini kanıtlamak zorunda değildir. Bir yol haritası çizdi ve bu yol haritası Türk milleti tarafından kabul görmüştür. Bundan dolayı aziz milletimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

Haber: Öznur GÜNEŞ

 

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Zonguldak İl Başkanı Hamdi Ayan, dün akşam referandum sonuçlarını değerlendirirken bundan sonra ki süreçte bütün siyasi partilerin birleşerek Zonguldak’ın kazanımlarına bakması gerektiğini vurguladı. Ayan’ a basın toplantısında MHP Merkez İlçe Başkanı Niyazi Kıransoy da eşlik etti.

AK Parti’ye referandumda destek verdiğini her platformda açıklayan MHP’nin, oylarının nereye gittiğinin sorgulanmasına tepki gösteren Ayan “Zonguldak’ta MHP olmadan AK Parti tek başına bu süreci götürmüş olsaydı alacağı oy yüzde 40’ı geçmezdi” dedi. Ayan ayrıca Madenci Anıtı’nda kutlama düzenleyen AK Partilileri eleştirerek “Zonguldak’ta ‘Hayır’ kazandı, ‘Evet’ çıkmadı. Onun için eğlenceye katılmayı uygun görmedik” dedi. AK Partili İl Yöneticilerinin ise bu açıklamalara ne cevap vereceği merak ediliyor.

“MHP’NİN 1 KASIM’DA ALDIĞI YÜZDE 9 BUÇUKLUK OYUN YÜZDE 8 VE YA 9’U BUGÜN ‘EVET’ OYUNA YANSIDI”

Ayan, bundan sonraki süreçte Zonguldak’ın kazanımlarına bakılması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu; “MHP her taraftan eleştirilen bir parti haline geldi. Sandıklar açıldıktan sonra bazı CHP’li siyasiler ‘Bize biraz oy katkısı sağlasaydınız da açık ara oy çıkartsaydık’ gibi beklentiler var. Acaba MHP’nin oyları nerede, neden açık ara olmadı gibi bir düşünce var. Siyaset otoritelerine baktığını zaman 7 Haziran seçimlerindeki şekillenmeye bakarsanız, Zonguldak’ta MHP olmadan AK Parti tek başına bu süreci götürmüş olsaydı alacağı oy yüzde 40’ı geçmezdi. Referandum öncesi yapılan anketlere bakarsanız oylar yüzde 30-40 arasındaydı.  MHP’nin 1 Kasım’da aldığı yüzde 9 buçukluk oyun yaklaşık yüzde 8 ve ya 9’u bugün ‘Evet’ oyu olarak sandığa yansıdı. Bunlar geride kaldı. Zonguldak’ımızın bu süreçten nasıl faydalanabileceğini görmemiz lazım. Artık hükümet yeniden şekillenme, yeniden bir kabinenin oluşması içerisinde Zonguldak’ta ayrılık ve gayrılıkların değil, içinde CHP Teşkilatlarının da olduğu bir süreçte artık Zonguldak hükümetten nasıl faydalanır, nasıl kazanımlar elde edilebilir buna bakacağız. TTK’ ya istihdam nasıl sağlanır, Zonguldak Büyükşehir Belediyesi yapılabilir mi? Bunların müzakeresini yapmak zorundayız. Burada basına büyük görevler düşüyor. Muhabirlerin yaptıkları haberler, köşe yazarlarının yazıları yapıcı yönde olmalı. Bu saatten sonra siyaset devam edecek.”

“ZONGULDAK’IN BU ŞEKİL İÇERİSİNDEN DÜZGÜN BİR ŞEKİLDE İSTEMESİNİ VE ALMASINI BİLMESİ SÜRECİ GELDİ”

Hizmet alımları konusunda kamplaşma yoluna gidilmemesi aksine bütünleşerek kötü gidişata dur denilmesi gerektiğini belirten Ayan şöyle konuştu; “Hükümet sandık sonuçlarını değerlendirirken Zonguldak’a baktıklarında, Zonguldak’ın sol fraksiyon bir şehir ve CHP’li il belediyesi olmasına rağmen çok az bir farkla kaybedilmiş il olarak gördüğünden Zonguldak’a ayrı bir önem verileceğini düşünüyorum.  Cumhurbaşkanımızın mitinginde maden işçileri beklentilerini alamadılar. Bizim o konuyla ilgili açıklamalarımız oldu. Açıklamalarımızı yanlış yorumlayan arkadaşlarımız oldu. Burada demek istediğim; bütün siyasi partilerin bir araya gelerek Zonguldak’ta bir organizasyonun içinde sendikaları, STK’ları da alan bir süreçle kötü gidişata dur demek gerektiğini söylüyorum. Eğer böyle yapmayıp bir kamplaşma yoluna gideceksek, STK’larla bir araya gelemeyeceksek o söylemiş olduğunuz şartların hızlanarak Zonguldak’ın aleyhinde yürüyeceğini görüyorum. Bu yüzden bütün arkadaşlarımız bütün kurullarla birlikte Zonguldak’ın bu şekil içerisinden düzgün bir şekilde istemesini ve almasını bilmesi süreci gelmiştir.”

“AZ BİR FARKLA ‘HAYIR’ OYLARI ÖNDE ÇIKTIĞI İÇİN O KUTLAMALARIN İÇİNDE YER ALMADIK”

AK Parti’nin referandum akşamı yaptığı eğlenceyi değerlendiren Ayan, şunları söyledi; “Zonguldak’ta ‘Evet’ yönünde oylar çıkmış olsaydı o kutlamada biz de yer alırdık. Dolayısıyla az bir farkla ‘Hayır’ oyları önde çıktığından dolayı o kutlamaların içinde yer almadık. Bizim yapmış olduğumuz ev ve kahve toplantılarında vatandaşlarımız kendilerinin resimlerinin çekilmesini istemediler. Basına çıkmak istemediler. Yapmış olduğumuz tüm çalışmalarda kendi içimizde toplantılarımız oldu. Kurmuş olduğumuz tüm komisyonlarda vatandaşlarımıza ulaşabildiğimiz kadar ulaştık. Adalet ve Kalkınma Partisi ülke genelinde en son seçimlerde 18 milyon oy aldı. Bugün ise 25 milyon oy çıktı. MHP’nin 7 milyon oy katkısı var. Bu bakımdan bunu yorumlayan arkadaşlarımız bunları düşünerek, elini vicdanına koyarak konuşsunlar. MHP kimseye kendini kanıtlamak zorunda değildir. Bir yol haritası çizdi ve bu yol haritası Türk milleti tarafından kabul görmüştür. Bundan dolayı aziz milletimize teşekkür ediyorum. Dolayısıyla MHP her zaman ayağına prangalar, çelmeler takılmak istense de yoluna devam etmiştir. Desteklemiş olduğumuz bu sistemin de milletimiz yararına olacağını görüyoruz. Bu yönde de yeni oluşacak hükümetin nasıl şekilleneceğini, bunun arkasından çıkacak yasaların nasıl olacağını takip ederek ‘Evet’ ve ‘Hayır’ oyları Türkiye’de birbirine yakın çıktı. ‘Evet’ oyları yolunuza devam edin demektir. Hayır oylarında da bir endişe vardır. Bu endişelerin de giderilmesi gereken bir sürece girildiğini, çıkacak olan yasaların endişe edilen konuların giderilmesi gerektiğini, böylece milleti daha da bütünleşeceğini görüyoruz. Zonguldak’ta ‘Evet’ oylarının bir adım ileride olması halinde o eğlencede biz de olurduk.”

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'Biz, olmasak, yüzde, 40'ı, aşamazlardı',
Yorumlar
Haber Yazılımı