Haber Detayı
22 Temmuz 2019 - Pazartesi 17:32 Bu haber 2403 kez okundu
 
Zonguldak, sorunların harman olduğu illerin başında geliyor.
GÜNDEM Haberi

Yol, miting Alanı, Lavuar Alanı düzenlemesi, işsizlik, pahalılık, millet bahçesi,  trafik, seyyar rezaleti yanında, engelli vatandaşlarımızın sorunları da gündemdeki yerini koruyor.

Engelli, ‘doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeni ile toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişi’ olarak tarif ediliyor.

TÜİK verilerine göre Türkiye'de yaklaşık 5 milyon engelli var. Yani Türkiye nüfusunun yüzde 6,6'sını engelliler oluşturuyor. Bunun yüzde 42,8'i erkek, yüzde 57,2'si kadın.

Zonguldak’taki engelli sayısı ise, 58 bin. Engellilerin aldığı maaş ise bu gün itibarıyla bin 380 lira civarında.

Engelliler Derneği Zonguldak Şube başkanı Hüseyin Şirin, engellilerin katlanmak zorunda kaldığı sorunları İNANIŞ’a aktardı.

Şirin, engellilerin feci vaziyetlerini ‘İnanın, bir çay ocağında bir bardak çay içemeyecek durumda olan engelliler var’ şeklinde özetledi.

Şirin “On beş sene çalışıp vergi indiriminden yararlanarak emekli olan engelli vatandaşımız da bugün bin beş yüz lira civarında maaşa bağlanıyor. Bu maaşlar günümüz şartları için maalesef yetersiz kalıyor” dedi.

‘Engelli maaşları ailenin gelir kriterlerine göre ayarlanıyor’ diyen Şirin, Gelir, kişi sayısına bölündüğünde asgari ücretin iki katını geçmemesi gerekiyor. Eğer asgari ücretin iki katını geçerse bu ağır engelli vatandaşımıza engelli maaşı bağlanamadığını’ belirtti.

“Cihaz kullanan vatandaşlara elektrik yardımı yapılıyor ama yine aynı kriter uygulanıyor. Gelir düzeyi alt seviyede olan vatandaşlara veriliyor. Bu hesaplamada günümüz şartlarında gerçekten çoğu aileyi zor durumda bırakıyor”

Şirin, “Zonguldak’ta iki bin beş yüz civarında tekerlekli sandalye, otuz - kırk civarında da akülü tekerlekli sandalye dağıtmış durumdayız. Bugün bile şu an dosyamızda en az on tane tekerlekli sandalye talebi var” dedi.

Şirin, ‘Engelliler için sosyal tesis projesi’ konusunda ise görüşlerini “Bir çok belediye başkanı söz verdi yapmadı. Sayın Selim Alan’ın bize sözü var, bekliyoruz’ şeklinde açıkladı.

Başkan Şirin, ‘Engelli katkı payları’ konusunda ise ‘;  dört yüz elli liralık tekerlekli sandalyenin dört yüz lirasını karşılıyor, elli lirasını engelli vatandaştan alıyor. Normal bir akülü sandalye şu an itibariyle en düşük dört bin lira yapıyor. Devlet bunun iki bin lirasını veriyor, engelli vatandaşın bin altı yüz lira vermesi gerekiyor. Bunu veremediği için de bu kullanımın hiçbir anlamı kalmıyor” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı