0
Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 18:13 Bu haber 5988 kez okundu
 
Dilaver Mahallesi’nde tasman ve heyelan dolayısıyla başlatılan ‘Heyelan Riski’ tartışma başlattı.
GÜNDEM Haberi

Zonguldak’ın önemli sorunlarının başında madenlerde grizu-göçük, şehir de trafik rezaleti ve yerleşim alanlarında heyelan gelir.

Yasal Maden sahalarında alınan işçi sağlığı-iş güvenliği önlemleriyle, iş kazalarının önüne geçme çalışmaları sürüyor.

Artan nüfus, araç, bina yoğunluğu yanında, alternatif yol olmayış, Zonguldak’ta trafik sorununa çözümü geciktiriyor.

En çok yağış alan iller arasında olması vesilesiyle, Zonguldak ve havalisinde sürekli heyelana rastlamak mümkün.

Halk arasında ‘Eğimli alanlarda meydana gelen toprak kayması’ olarak bilinen heyelan dolayısıyla; daha çok kış aylarında maddi-manevi zarar görenler artar.

Heyelan konusunda Zonguldak ve Havalisi irili ufaklı birçok badire atlattı. Ancak, 2015 Temmuz’unda Devrek Karşıyaka Mahallesi’nde meydana gelen ve 100 ailenin zarar gördüğü heyelanın yaraları henüz sarılmadı.

Bir yıl sonra, Zonguldak Merkez Dilaver Mahallesi Dilaver Sokak’ta meydana gelen ve zarar gördüğü gerekçesiyle boşaltılan 11 konutun  tartışmaları devam ediyor.

2016 yılında, Dilaver Mahallesi Meşe Sokak’ta( Dilaver)yol açma çalışmaları esnasında bir evin altında kayma oluştu. Duvar için, Afet ve Acil Durum müdürlüğünden(AFAD) yardım istendi. İstinat duvarı yapılma kararı alındı.

Dilaver Sokak’ta ‘Jeolojik Etüt yapıldı’ raporu tutan ‘AFAD’ merkezinden 187 bin lira istedi(05.01.2017). Para gelmeyince 2. Talepte bulundu(05.07. 2017)gelecek para 214 bin liraya çıktı.

Gelen para ile 5 m. Yükseklik 25 m. Boyunda istinat duvarı yapıldı.

Sokakta ‘Heyelan alanı’ içinde kalan vatandaşlar, ‘Risk yok. Jeolojik etüt yapılmadı. Risk kaldırılmalı’ diyor. AFAD, muhtarlıkta, ‘Konutların boşaltılması’ duyurusunu asıp ‘Askı sürecini’ başlattı.

Yetkililer ise, adı geçen bölge için ‘Maden Teknik Arama’nın jeolojik risk haritalarından yararlandıklarını, ‘Risk’e dahil konutların, TTK’nın ‘Redevanslı sahası’ içinde olduğunu belirtiyor.

Heyelan mıntıkası sakinleri, konuyu Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’a iletti. Vali Bektaş ‘Heyelan riski mevcut. Yasal müdahale hakkınız var’ dedi.

Dilaver Mahallesi Dilaver Sokak’ta ‘Heyelan Riski’ tartışma konusu olurken, semt sakinleri ‘Yürütmenin durdurulması’ için yasal girişimlere hazırlanıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı