Haber Detayı
11 Şubat 2019 - Pazartesi 13:02 Bu haber 3279 kez okundu
 
GÜNDEM Haberi

Devrek İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Devrekli çiftçilere Seralarda sebze yetiştiriciliği, Sera projeleri ve hibeleri, Hayvancılık Desteklemeleri konusunda 150 çiftçinin katıldığı toplantıya Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürü Cemalettin Çataklı, Koordinasyon Şube Müdürü Engin Hasan Sarı, İlçe Müdürü Rıfat Verim, Ziraat Mühendisleri Ramazan Gürbüz, Serkan Paşa ve Semra Aydın Göker katıldılar.

Toplantıda İl Müdürü Cemalettin Çataklı çiftçilere Antalya Manavgat ilçesiyle Devrek ilçesinin Kardeş Proje kapsamında Protokol imzaladığını ve 3 yıl boyunca projenin ilçedeki refah seviyesinin artmasında katkı sağlayacağını, Seralarda sebze yetiştiriciliğinin önemini ve 365 gün boyunca istihdam sağlanacağını, köylerdeki kadınlarımıza nitelikli işgücü sağlanıp gelir düzeylerinin yükseltileceğinin hedeflendiğini söyledi. Ayrıca Çataklı, sabah aksam mesai kavramı gözetmeksizin İlçede Kapama Meyve Bahçelerinin tesisi ve kontrolleri, sebze yetiştiriciliğinde kontroller ve hastalıklarla mücadele, budama ve hasatta yaşanan sorunlarla ilgili bizlerle iletişime geçiniz diyerek çiftçilere Özel İdare bütçeli yapılacak olan modern seralar, hayvancılıkta küçükbaş yetiştiriciliği ve arılı kovanlarla ilgili bilgiler verdi. Çataklı, “Çiftçilerin, Yem bitkisi talepleri, ceviz, fındık fidanı istekleri için yıl boyunca İlçe Müdürlüğüne başvuru yapabileceklerini söyleyerek, Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak çiftçilerimizin her zaman yanındayız.” dedi.

 Çiftçilerden gelen soru ve sorunları dinleyen İl Müdürü Cemalettin Çataklı, ilçede susuzluk olan bölgelerde göletlerin oluşturulması için çalışmalarının devam ettiği, domuz mücadelesinde dikkat edilmesi gerekenler, hayvancılık maliyetlerinin azaltılması için arazilerimizin ekilip biçilmesi gerektiğini ve bunun için ilçeye makine ekipman kazandırılması için çalışmaların bitmek üzere olduğu, Ilıman iklime sahip olduğumuz için fide üretim merkezlerinin kurulabileceğini söyledi. Çataklı, çiftçilere çözümler sunarak Devrek için yapılacak destekleme ve hibelerin artarak devam edeceğini belirtti.

 İlçe müdürü Rıfat Verim ise “Çiftçilerimiz de biz de oturmayacağız. Köylerdeki potansiyeli harekete geçirerek çiftçilerimizin ekonomik gelirlerini artırmak için yoğun şekilde çalışıyoruz, Antalya Kardeş ilçe projesi kapsamında ilçemiz 3 yıl boyunca Seracılık alanında eğitim ve projelerle kalkınacak, üretim miktarımız artacak, köylü pazarında satış yapan çiftçilerimizin seralarını modernize ederek hastalık ve hasarları en aza indireceğiz. İl Müdürümüz Cemalettin Çataklı bize her zaman destek veriyor ve İlçemiz için bunu en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Seralarda artık TEK ÜRÜN TEK ÇATI ALTI modeline geçerek birim alandan alınan verimi artıracağız. Köylü pazarımızdaki çiftçilerimizi eğitimlerle daha bilinçli hale getirerek tüketicinin daha sağlıklı ürünler tüketmesini sağlayacağız. 2019 yılı içerisinde yapacağımız diğer projeler ile ceviz fidanı varlığımız artacak, hali hazırda bulunan ceviz ağaçları için aşılama eğitimleri düzenlenecek. Son 5 yılda yarı yarıya azalan koyun keçi varlığımız tekrar artırılacak dedi. Mart ayında Hayvan Besleme konulu eğitim düzenleyerek yerli ve milli üretim için önemli ilerlemeler kaydedeceğiz.” dedi. 

Toplantının devamında Ziraat Mühendisi Ramazan Gürbüz sebze yetiştiriciliği, hastalıkları ve pazarlanması konusunda seminer vererek çiftçilerin sorularını cevapladı.

 İl müdürü Cemalettin Çataklı ve İlçe Müdürü Rıfat Verim toplantıya katılan çiftçilere, ziraat odasına ve STK'lara teşekkür ederek, “Bu güzel ortamın devam etmesi halinde Devrek kazanacak.” dediler.

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı