İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Sözleşme imzalandı
Sözleşme imzalandı
Haber Detayı
21 Nisan 2017 - Cuma 08:28 Bu haber 4606 kez okundu
 
Mithatpaşa Mahallesi, Ecevit Caddesi üzerinde bulunan binanın çatısındaki baz istasyonu insanların tepkilerine neden oluyor.
GÜNDEM Haberi

  • Alıcı, verici ve güç ünitelerinden oluşan kabin ile sinyalleri yaymak için kule, direk, çatı, bina yüzeyleri ve benzeri yerlere kurulan anten ünitelerinden meydana gelen ve mobil cihazlar ile haberleşmeyi sağlayan baz istasyonları tehlike saçmaya devam ediyor.
  • Şehir içinde cadde ve sokaklarda aydınlatma direkleri üzerine, Şehir içinde Park ve çocuk oyun alanları içine kurulması yasak olan ve okul, hastane, çocuk parkları gibi duyarlı mekanların 300 metre uzağında kurulması gereken baz istasyonları Zonguldak şehir merkezinde de bulunuyor.

HABER: Seda FİDAN

 

Mithatpaşa Mahallesi, Ecevit Caddesi üzerinde bulunan, Zonguldak’ın en eski binalarından birinin çatısına kurulan baz istasyonu yıllardır dikkat çekmezken, istasyonun yönetmeliğe uyup uymadığı merak ediliyor.

Kurulacak binanın sahibine de kira bedeli ödenen baz istasyonlarının insan sağlığı hiçe sayılarak şehrin göbeğinde kurulmasına müsaade eden bina sahiplerine ne gibi cezalar uygulanıyor? Cadde üzerinden geçen ancak baz istasyonunu fark eden vatandaşlar; “ Her şey para mı? Şehrin göbeğine baz istasyonu mu olur. Bunun bir yönetmeliği veya cezai yaptırımı yok mu” diyerek yetkilileri göreve davet ettiler.

Baz istasyonları ile ilgili yetkili Kurum Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’dur.  Kurumun yayınlamış olduğu “Elektronik Haberleşme Cihazlarından Kaynaklanan Elektromanyetik Alan Şiddetinin Uluslararası Standartlara Göre Maruziyet Limit Değerlerinin Belirlenmesi, Kontrolü ve Denetimi Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre kurulması gereken baz istasyonlarına para kazanmak adına izin veren bina sahipleri ile ilgili cezai işlem uygulanıyor mu?

Baz istasyonları kurulumunda dikkat edilmesi gerekenler; “Nüfusu 5 binin altında olan köy ve kasabalarda baz istasyonları yerleşim dışında kurulmalıdır. Baz istasyonları hiçbir yerleşim birimine 100 m den yakın bulunmamalıdır. Yerden minimum yüksekliği 40 m olmalıdır. Baz istasyonlarının birbirlerine olan yakınlıkları 100 m’den aşağı olmamalıdır. Tarihi binalara olan minimum uzaklığı 500 metre olmalıdır”

İnsan sağlığına etkileri; “Elektromanyetik radyasyonun yüksek şiddet veya güç düzeylerinde insan sağlığına zararlı oldukları bilinmektedir. Ancak, daha düşük düzeyde ve uzun vadedeki maruziyetin insan sağlığı üzerine etkileri henüz tartışma konusudur. Bugüne kadar yapılan bilimsel araştırmalar örneğin Bioiniative Report 2012 de verilen çalışmalarda görüldüğü gibi elektromanyetik alan ve dalgaların çok küçük şiddet ve güçlerde bile çeşitli biyolojik etkileri olabileceğini gösterilmektedir. Bilindiği gibi limit değerler belirlenirken elektromanyetik radyasyonun ısıl olmayan etkisi göze alınmamaktadır. Sınır değerler yetişkin ve sağlıklı erkeklere göre hazırlanmaktadır. Oysa toplum salt sağlıklı erkeklerden oluşmaz. Toplumda kadınlar, yaşlılar, gençler, çocuklar, bebekler hamileler, embriyo, fetüs dışında hasta olan bireyler de bulunur. Kısaca limit belirlemeleri toplumun tümünü gözetmeden hazırlandığından yetersizdir. Bu nedenle ALARA (as low asreasonably achiveable-mümkün olan en düşük doz) prensibi dikkate alınarak ihtiyat ilkesine göre koruyucu önlemler alınması için çalışmalar yapılması gerekmektedir Sınır değerlerin yetersizliğine ve baz istasyonlarının sağlık risklerine yönelik tartışmalar sürmektedir”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı