Haber Detayı
19 Nisan 2017 - Çarşamba 16:25 Bu haber 4946 kez okundu
 
Kaban, “TTK, her zaman o muhteşem tarihi ile aramızda olmalı”
GÜNDEM Haberi

***Zonguldak Valisi Ali Kaban, TTK’nın bünyesindeki tarihi A Tipi Misafirhanesi, Üzülmez Kültür Vadisi Projesi, Nergis Park ve Lavuar alanındaki üç kulelerin bulunduğu alanda incelemelerde bulundu.

***TTK’nın 1951 yılında yapılan ve devlet adamları ile ünlü konukları ağırlayan A Tipi misafirhanesinin Modern Sanat Merkezi yapılması konusunda çalışmaların başlatılacağını belirten Kaban, misafirhanede incelemelerde bulunarak, “TTK’nın o şaşalı geçmişini bir şekilde yeni nesillere ve Türk insanına sunulduğu bir yere dönüştürmek gerektiği hususunda böyle bir kanaat oluştu” diyerek, “TTK’yı biz bir şekilde hayatın içerisinden asla unutturmamalıyız. TTK, her zaman o muhteşem tarihi ile aramızda olmalı. Çünkü biz bunları kapattığımız anda TTK hayatımızdan çıkıp gidiyor. İşte biz onu madene hapsediyoruz, madene niye hapsedelim, bu kadar elinde hazır bir materyal varken, Türkiye’nin endüstri tarihinde bu kadar değerli bir yeri varken, biz niye TTK’yı böyle gözlerden ırak tutalım. Böylesi elimizdeki materyallerle sürekli gündemimizin bir parçası haline getirebiliriz diye düşünüyorum” dedi.

***Vali Kaban, Üzülmez Kültür Vadisi projesi kapsamındaki eski huzurevinin de sanatçı konuk evi yapılacağını, eski Tekel binası alanının da isminin Nergis park olduğunu belirterek, Lavuar alanına da Modern Sanat Merkezi yapılacağını söyledi.

 

HABER: Çetin ÖZDEMİR

Zonguldak Valisi Ali Kaban, Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nun bünyesindeki tarihi binaların korunarak, modern bir sanat müzesi haline getirmek için çalışma başlatıyor.

TTK’ya bağlı 1951 yılında yapılan, birçok devlet adamını konuk ettiği TTK A Tipi misafirhanesinin de modern sanat merkezi haline dönüştürmek için dün incelemelerde bulundu.

Vali Ali Kaban dün beraberinde, TTK Genel Müdür vekili Ercan Gebeş, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, TSO Başkanı Metin Demir, İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Ali Doğu, Kent Konseyi Başkanı Yesari Sezgin ve daire müdürleriyle birlikte TTK A Tipi misafirhanesinde incelemelerde bulunarak, TTK’nın her zaman tarihi ile aramızda olması gerektiğini söyledi.

 TTK A Tipi misafirhanesinin tarihi barındırdığını belirten Vali Ali Kaban, misafirhanenin birçok devlet adamı ve ünlü konukları ağırladığını kaydederek şunları ifade etti.  

 “ZONGULDAK’IN O ŞAŞALI GÜNLERİNE BİZİ GÖTÜRMÜŞ OLAN FİLMLERE EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞ BİR YAPIYI ARTIK SANATLA BULUŞTURMANIN VAKTİDİR”

“Bu içinde bulunduğumuz A tipi denilen, kimi zaman da perili köşk de demişler bu konuda yazılmış şeyler de var. Bu konak aslında hakikaten bir tarih barındırıyor. Gerek konuk ettikleriyle, gerekse üç tane filme zemin olmuş, yıllar önce bir Kenya ziyaretim sırasında böyle bir görevli gitmiştik. Bizi gezdirirken orada Nairobi’nin 20 km. dışında böyle bir konağa götürdüler inanın bundan daha da cazip değildi, bir farkı da yoktu ama Aut Of Africa filminin yazarı olan hanımefendinin gençliğini, çocukluğunu geçirdiği bir konakmış ve oraya bilet kesiyorlardı. Biz şimdi bu kadar önemli insanı ağırlamış, Zonguldak’ın o şaşalı günlerine bizi götürmüş olan filmlere ev sahipliği yapmış bir yapıyı artık sanatla buluşturmanın vaktidir.  Aslında gönlümüzden geçen bir modern sanatlar müzesini burada kurmaktı. Ama o kadar kendi içinde zaten zengin, şimdi bazı malzemeleri çıkarmamız lazım ki,  burada ancak öyle bir şey kurabiliriz. Orjinalliğine sıkıntı gelebilir, oysa mevcut haliyle koruyup bizim kömür geçmişimizi işte üniversitemiz burada, sizde çok ciddi kendi içinizde birikmiş olan sanat materyalleri var onların sergilendiği, TTK’nın o şaşalı geçmişini bir şekilde yeni nesillere ve Türk insanına sunulduğu bir yere dönüştürmek gerektiği hususunda böyle bir kanaat oluştu. Bu kadar güzel bir yapıyı hakikaten yılda sadece iki gün ve iki saat için kapatmamız hakikaten insanımıza karşı haksızlık olacağını düşündüğümüzde kendileriyle yaptığımız görüşmede onlar da sıcak baktılar. Özel İdaremizle, TTK arasında yapılacak bir protokolle buranın dediğim gibi TTK’nın bir anlamda geçmişini de içine alan, TTK’nın anılarının barındırıldığı ve bunun insanımızla paylaşıldığı bir yer olarak değerlendirilmesi hususunda mutabakata vardık.” dedi.

“TTK’YI BİZ BİR ŞEKİLDE HAYATIN İÇERİSİNDEN ASLA UNUTTURMAMALIYIZ”

TTK A Tipi misafirhanesinin turizm amaçlı değerlendirileceğini söyleyen Kaban, “çünkü biz hakikaten bunu fark ettik. Mesela ben geldiğimde maden müzesi açılmamıştı, Gökgöl de kapalıydı oraya su bastığı için. Yani konuklarımızı nereye getireceğimizi şaşırıyorduk. ‘Nereye götürelim, nereyi gösterelim’ ama önce o zaman müsteşarımız Ali Bey’in himmetiyle bir taraftan da arkadaşlarımızın büyük bir gayretiyle Gökgöl’ü de hizmete açınca şimdi insanlar işte üniversitemiz de aynı şekilde söylüyor Gökgöl’e bayılıyorlar. Ben de şaşırıyorum, benim beğenimden fazla beğeniyorlar. Öbür tarafta maden müzesi aynı şekilde çok beğeniliyor. Ama iki tane kırlangıçla bahar gelmiyor.  Daha çok şeye ihtiyacımız var. Onlardan bir tanesi Devrek’teki Baston müzesi adı altında oluşturacağımız ihalesi yapıldı, arkadaşlarımız hızlı bir şekilde gerek baston çarşısının, gerek baston müzesini realize etmeye  yöneldiler. Birisi odur, bir diğeri burada düşündüğümüz ama burada realize edemeyeceğimizi anlayınca bir modern sanatsal müzesi, çok sayıda katkıda bulunacak, yaşayan çok değerli sanatçılarımız bize söz verdiler, yani diyorlar ‘biz her türlü desteği veririz, Zonguldak’ta bir modern sanatlar müzesini hayata geçirmek için yeter ki bize yer gösterin’ şimdi arkadaşlarımız izin çalışmasını yapıyorlar. Bunu da o şekilde oluşturursak, ama aslolan TTK’yı biz bir şekilde hayatın içerisinden asla unutturmamalıyız. TTK, her zaman o muhteşem tarihi ile aramızda olmalı. Çünkü biz bunları kapattığımız anda TTK hayatımızdan çıkıp gidiyor. İşte biz onu madene hapsediyoruz, madene niye hapsedelim, bu kadar elinde hazır bir materyal varken, Türkiye’nin endüstri tarihinde bu kadar değerli bir yeri varken, biz niye TTK’yı böyle gözlerden ırak tutalım. Böylesi elimizdeki materyallerle sürekli gündemimizin bir parçası haline getirebiliriz diye düşünüyorum. Burada da inşallah üniversitemizin elindeki özellikle madenle alakalı çok değerli ürünler var, hakeza TTK’nın elinde var. Onların da sergilendiği ve insanımızla paylaşıldığı, yoksa ben gidiyorum Sayın genel müdürümüzün odasında 1957 tarihli şeref aktık tablosunu görebiliyorum, mutlu oluyorum. Ama bunu hepimiz görelim, sizde görün ben paylaşmaktan rahatsız olmam, genel müdürüm de olmaz.”

TARİHİ BİNA SANATÇI KONUK EVİ OLUYOR

 Vali Kaban Üzülmez Vadi Projesi kapsamında eski huzurevi binasının da restore edilerek, sanatçı konuk evi yapılacağını belirterek, “Daha önce ülkemizde muhtelif yerlerde hatta iki yerde var, birisi Knidos’ta var, bir de Sapanca’da portakal çiçeği iki tane sanatçılar için özel olarak yapılmış, onların gelip kaldıkları burada eserlerini verip, o eserlerini oraya bağışladıkları bir sistem var Türkiye’de Burası da inşallah üçüncüsü olacak. Şöyle ki, burayı biz sanatçı konuk evi ve çalışma atölyeleri olarak düşünüyoruz. Ülkemizdeki birçok güzel sanatlar alanında çaba sarf eden, emek veren sanatçımızın bu kadar güzel coğrafyayı bu kadar güzel bir tarihi, pas geçmemesi için bizim onları tutacağımız, konuk edeceğimiz bir yere ihtiyaç vardı. O anlamda Rumbaki konağı iyi bir yer olarak gözüktü, hali hazırda zaten bir tür otel gibi kullanılıyor, bir konuk evi olarak kullanılıyor. Burayı üniversitemiz de hakikaten çok değerli çalışmaları olan Ali Askar Çakmakçı hocamızın da içinde bulunduğu bir vakıf kurup, sanatçılardan oluşan bir vakıf kurup, bu vakfa bir şekilde onların kullanımına verecek tarzda Özel İdaremizle birlikte bir çalışma planladık. Burası aynı zamanda Üzülmez Kültür Vadisi’nin zirvesindeki yapıdır. Buranın Üzülmez Kültür Vadisi içerisinde bir yeri olacağını biliyorduk. Ama ne olacağı konusunu sürekli tartışarak aramızda sürekli toplantılar yaparak sonuçta buna karar verdik. Burası, sanatçı konuk evi ve çalışma atölyeleri olacak. Burada tabi orjinal hususlardan birisi Rumbaki adıdır. Yani Türkiye’nin o muhteşem iç içeliğini gösteren bir şeydir bu, adı üstünde hem Rum, hem Baki. Yani bunu özellikle de gerek Rumbaki konağı adını koruyarak, gerer Rumbaki lavuarı adını koruyarak devam ettirmek durumundayız. Türkiye böyle işte birlikteliğin, yani etnik yapısıyla kendi durduğu yerin iç içe olduğu bir dünyayı ifade eden bir ülke. O anlamda da ayrı bir önemi, ayrı bir hassasiyeti, ayrı bir dokunaklı tarafı var. Tabi burada, her bir odada yaşayan sanatçılarımızdan o vakıf kendisi bunu yapacak, tahsis edecek o sanatçılarımız değişik tarihlerde gelecekler, başkaları gelecekler kalacaklar ve onlar burada ürünlerini verdikten sonra bunları vakfa bağışlayacaklar. O vakıf da bunları Modern Sanatlar Müzesi’nde ya teşhir edecekler,  veyahutta gelir sağlamak amacıyla onları satarak varlığını devam ettirmeye bakacaklar. Bunun en büyük katkısı sanat biliyorsunuz hakikaten çok değerli bir unsur hayatımızda ve sanatçı bu anlamda çok önemli bir insan. Bizim Zonguldak’ımızın tanıtımı açısından birçok sanatçının buraya geldiğini hayal ediyorum. Gelip kaldıklarını, bizim onları ağırladığımızı, bölgemizi gezdirdiğimizi, onların eserlerini burada verdiklerini ve bunların zaman içerisinde birikerek, Zonguldak’ta kümülatif bir birikime sebep olduklarını düşünün gerçekten heyecan veren bir şey” diyerek, sanatçıların kalacağı konuk evinin restorasyonunun bir an önce yapılıp, hayata geçeceğini ifade etti.

KOK FABRİKASI BACASI PİZA KULESİ GİBİ OLACAK

Vali Ali Kaban daha sonra, Üzülmez Kültür Vadisi Projesi kapsamında yer alan eski kok fabrikası bacasının olduğu alanı da inceleyerek, “Restorasyon projesi hazırlandı, TTK onu da halletti, şu an izin süreci içerisinde, bu yapıyı bozmadan aynı Piza’nın kulesi gibi bir parça verev kalacak onu koruyarak Kültür Vadisi’nin bir parçası olarak devam ettirmek niyetindeyiz. Bununla ilgili de çalışmalar yapıldı, bitti önümüzdeki günlerde KUDEP’ten yapım işine de başlarız diye düşünüyorum” dedi.

KABAN NERGİS PARK’TA İNCELEMELERDE BULUNDU

Vali Ali Kaban eski Tekel, Kızılay kan Merkezi ve TTK sağlık işleri Müdürlüğü’nün olduğu alanda da incelemelerde bulunarak, “Burası biliyorsunuz, Kan Bağış merkezi’nin binasıydı, hemen yanında da TTK’nın Sağlık Müdürlüğü binası vardı. Bir yol vardı arada sonra bir Tekel binası vardı çirkin, birde orada özel şahıslara kiralanmış bir yer vardı. Ben geldiğimde diyordunuz ki, ‘Bu rezil binayı kim yıkar’ Bu arada arkadaşlarımızın da bir kaygısı vardı. Bana da gelip duruyorlardı, ‘efendim burayı yıkıp da ne yapacaksınız’ konuyu incelediğimde baktım ki, burası yıkıp yapmak için değil, sadece burayı yıkıp güzel bir park yapmak için ideal bir yer. Uzun bir süre kaldım Zonguldak’ta, arkadaşlarımızın da çok büyük bir katkısı var. TTK’nın çok büyük katkısı var burada. Gönüllü olarak yıktılar. BBuraya yüzlerce kamyon toprak döküldü, ama yapılacak olan Ali hocamızı da çağırdık ki, sanki burayı bir Nergis demeti gibi gördü burayı. Zaten arkadaşlarımız da burayı Nergis park olsun dediler. Nergis bölgemizin güzel çiçeklerinden birisi biliyorsunuz. Şimdi burası biraz daha toprak dolacak, sadece yeşil alan olacak” diye konuştu.

LAVUAR ALANINA MODERN SANAT MÜZESİ YAPILACAK

Lavuar alanındaki 3 adet kulenin bulunduğu alanda da incelemelerde bulunan Kaban,  “Üç kuleler geçmişteki lavuardan kalan elimizdeki en önemli parça. Şimdi geldiğimde 4 sene önce herkes şunu diyordu, ‘bu kahrolası kuleler var ya, bunlar bir yıkılmadı gitti’ ben, bu kuleleri samimiyetle söylüyorum hiçbir gün ‘kahrolası, yıkılası’ bir kule olarak görmedim. Bunlar bizim için çok büyük bir değer. Geç dönem yapısı olabilir, belki çok da tarihi şeyi olmayabilir ama yine bizim endüstriyel mirasımızı bir şekilde yaşatacağımız ürünlerden bir tanesi. Bu arada, en başta söylediğim gibi modern sanatlar müzesi niyetimiz oldu. Bununla ilgili çok teşvik gördük,  çok destek vereceklerini söylediler birçok sanatçı dostumuz. Hakikaten herkes bunu herkes teşvik etti. Yapın dediler, ‘nasıl yapacağız, nereye koyacağız’ derken aklımıza en uygun yer olarak bu yer geldi. Hem kule ile uyumlu, bir Manolya park çalışmamız da var oraya da yakın. Orayı da gören bir noktada. Bin metrekare 3 kat üzerine daha önce mağaranın önünde yapmayı düşündüğümüz gutik binayı buraya modern sanatlar müzesi binası olarak arkadaşlarımız projelendiriyor.  Orayı da muhtemelen sanatçılar vakfı üzerinden çalışmasını devamlılığını sağlama hususunda muhtemelen orayla ortaklaşacağız. Başka türlü herkesin bakış açısı değişiyor ama sanatçının sanata bakış açısı değişmiyor, o açıdan biz sanatçılardan oluşan sanatçılar vakfımız üzerinden bu binayı da burada realize edip, paramız da var. Projemiz de her halde hazır olur, izinler alınır, TTK her halde bir zorluk bize de çıkarmaz. Çünkü zaten boş duruyor burada oluşacak böyle bir değer, bir modern sanatlar müzesi Zonguldak’a çok değer katacaktır diye düşünüyorum” şeklinde ifade etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Haberin Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı