Haber Detayı
19 Nisan 2017 - Çarşamba 10:00 Bu haber 3317 kez okundu
 
Tavuğa güvenmediler, kendileri yaptılar!
- Haberi

Mesleki Eğitim Merkezinde verilen imkanlarla dahi fikirleri ortaya koyan gençler eski buzdolabını kuluçka makinesine çevirerek, civciv çıkmasını bekliyorlar. 

HABER: Muhammet KARAPINARZonguldak Mesleki Eğitim Merkezinde TÜBİTAK 4006  Bilim Fuarına hazırlanan Araştırma Geliştirme bölümü öğrencileri eski buzdolabını kuluçka makinesine çevirdiler. On sekiz yumurta ile deneme çalışmalarına başlayan Seçkin Karadayı, Selim Arslan, Eda Altunkaya öğrenciler ve danışman öğretmen İsmail Karpuz merakla civcivlerin çıkmasını ve projeden olumlu sonuç almayı bekliyorlar. Öğrencilerin dahi fikirlerini desteklediklerini söyleyen Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Gülşen Taşten, “ Öğrencilerimiz 2016 – 2017 Eğitim öğretim yılı içinde TÜBİTAK  Bilim Fuarına her yıl  olduğu gibi yeni projeler çıkarmaktalar. Bu projenin içinde 30’dan fazla proje çalışması vardır. Bunlardan bir tanesi kuluçka makinesidir. Her yıl bu tür fazla proje çıkartmaktalar öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz. Bunlardan bir tanesi küçük bir buzdolabının teknik özelliklerini değiştirerek kuluçka makinesi haline getirildi. İnşallah 15 gün sonra civcivleri gördüğümüzde olumlu bir çalışma yaptığımızı anlayacağız.   Yapılan bu yeni çalışmalar öğrencilerimizin ufuklarını açacak. Öğrencilerimiz bu konuda çok başarılar. Her yıl olduğu gibi çok güzel ve farklı projelerde yer almaktalar. Bu konuda yaptığımız çalışmalarda Zonguldak halkının ve bürokratların bizleri destekleyeceklerini ümit ediyorum” dedi.  TAVUK, ÖRDEK VE BILDIRCIN YUMURTALARINA UYUMLU 
Proje sorumlusu Tolunay Demirci, “TÜBİTAK 4006  Bilim Fuarına üç yıldır baş vurduğumuz gibi bu yılda baş vuruda bulunduk. Öğrencilerimizden bir tanesi ısrarla kuluçka makinesi yapmak istediğini söyledi. Köylerimizde tavukçuluk kalmadı ve bu nedenle tavukçuluk ortadan kalkıyor. Diğer projelerle birlikte Kuluçka makinesi projesini de başvurduk. Yaklaşım bir buçuk aydır bu projenin üzerinde çalışıyoruz. Öğrencilerimiz çalıştıkları iş yerinden ve evlerinden atıl durumdaki malzemeleri getirdiler. Bizim öğrettiklerimizle ve kitaplardan aldıkları elektronik bilgileri birleştirdik. Atölyelerimiz sürekli öğrencilerimize açık ve istedikleri zaman gelip çalışabiliyorlar. Kuluçka makinemiz şuanda üç tane farklı kanatlı hayvan türünü destekliyor. Tavuk, ördek ve bıldırcın. Programı kendileri yazdıkları için ve cihazı kendileri yaptıkları için makinemiz ileride değişik hayvanlara ayarlanabilecek. Kuluçka makinesini denemek için ilk yumurtalar yerleştirildi, bekliyoruz. Elektrik kesintisinden etkilenmiyor. Ortamın ısısını, nemini içine konulan yumurtalara göre kendisi ayarlıyor. Bu deneme sürecinden sonra yapılacak olan programlarda ve cihazdaki düzetmelerden sonra asil protezimi bilim fuarında sergileyeceğiz. Herkesi bilim fuarına bekliyoruz ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz” dedi. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı