İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
17 Nisan 2017 - Pazartesi 17:45 Bu haber 9403 kez okundu
 
“Evet, sadece AK Parti’lilere, MHP’lilere kazandırmadı bütün ülkeye kazandırdı” diyen Ulupınar:
SİYASET Haberi

***AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, Pazar günü yapılan anayasa değişikliği referandum sonuçlarını değerlendirdi.

*** Ulupınar, “Türkiye’nin daha hızlı kalkınması için gerekliydi. Yüz yılda böyle bir şans çıkar ülkemiz, milletimiz de bu şansı iyi değerlendirdi. Şimdi prangalardan kurtulacak ülke daha hızlı hamle yapacak”

*** “Şimdi kucaklaşma zamanı, Evet sadece AK Parti’lilere, MHP’lilere kazandırmadı bütün ülkeye kazandırdı, bütün ülkeye kazandıracak.”

*** “Evet kazandı. Sistem hükümet sistemi, rejim değil asla. Değişti, değişecek, 50+1 yeterliydi. Farklı olsaydı belki farklı mesajlar verilebilirdi Avrupa’ya ama yeter, halkımıza teşekkür ediyorum”

 

HABER: Çetin ÖZDEMİR

AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, Pazar günü yapılan anayasa değişikliği referandum sonuçlarını değerlendirdi.

Anayasa değişikliği ile birlikte Türkiye’nin yeni bir sisteme geçtiğini, bunun da olumlu olacağını belirten Ulupınar, Türkiye’de artık siyasi krizler ve darbelerin yaşanmayacağını ifade etti.

Türkiye’nin artık prangalardan kurtulduğunu, hızlı bir kalkınma hamleleriyle birlikte güçlü bir Türkiye olacağını kaydeden AK Parti Milletvekili Özcan Ulupınar, yarın (bugün) Ankara’ya giderek, çalışmaya başlayacaklarının ve uyum yasalarının bu yıl içerisinde çıkartılacağını söyledi.

Yapılan anayasa değişikliği referandumunda Türkiye’nin kazandığını kaydeden Özcan Ulupınar şu değerlendirmede bulundu.

“UYUM YASALARINI ÇIKARTACAĞIZ”

“Türkiye’nin daha hızlı kalkınması için gerekliydi. Yüz yılda böyle bir şans çıkar ülkemiz, milletimiz de bu şansı iyi değerlendirdi. Şimdi prangalardan kurtulacak ülke daha hızlı hamle yapacak. Bizim mesela Güney Kore ile 1987’de kişi başı milli gelirimiz aynıydı 400 dolardı. Güney Kore bu sisteme daha önce geçti şu anda 30 bin dolarda, biz 10 bin dolardayız. Yani çok patinaj ettik biz ve tek parti iktidarları döneminde Menderes’te, Özal’da, AK Parti’de ülke hep böyle hızlı kalkınma yakaladı ama ondan sonra biliyorsunuz ekonomi az büyüdü ya da geriledi. Bazı krizlerde, 2001’de 1994’de ülke geriledi.  Şimdi ne olacak bu sistemle alakalı bizi çağırdılar Ankara’dayız yarın Meclis var. Çok yoğun bir mesai bekliyor bizi. Kampa gireceğiz adeta belki yaz tatili de yapılmayacak. Uyum yasalarını çıkartacağız, uyum yasaları çıktıktan sonra 2019’da bu sistem hayata geçirilecek. Seçilen kişi 100 bin kişinin imzasıyla aday olabilecek, halkın da yüzde 50’sinden fazlasının oyunu alarak seçilebilecek. İki dönem yapabilecek 5+5 10 yıl. Babadan oğla geçen bir sistem değil. Yani seçildiği gün güçlü bir yürütme millet desteği arkasında olacak. Parlamento da yasasını yapacak şu anda yasayı hükümet yapıyordu, hükümetten gelen tasarıyı biz oyluyorduk, şimdi milletvekilleri teklif verecek. Yargıda seçim olmayacak ki, bundan doğal bir şey yok. Yargı üyelerini Meclis seçecek sadece AK Parti seçmeyecek bütün Meclis anlaşarak, çünkü 367 şartı var. Dolayısıyla çift başlılık ortadan kalkacak, koalisyon ihtimali olmayacak yani bir Belediye Başkanlığı seçimi gibi. Hem Başkan seçilecek, hem Meclis seçilecek. Karşılıklı fesh etme olduğu için anlaşma uzlaşma zemini ortamını hazırlayacak Türkiye daha hızlı kalkınacak. Bunun için yani patinajlardan kurtulmak için işte 15 Temmuz gibi kalkışmalardan, darbelerden, gezi gibi benzeri olaylardan çok çekti ülke hem para kaybetti, hem can kaybetti. Bunlardan da kurtulmak için dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde olan bu sisteme geçte olsa geçtik milletimize teşekkür ediyorum, hayırlı uğurlu olsun”

“EVET, SADECE AK PARTİ’LİLERE, MHP’LİLERE KAZANDIRMADI BÜTÜN ÜLKEYE KAZANDIRDI”

Referandumda çok az farkla evet çıkmasını değerlendiren, referandum süresince kutuplaşmaların yaşandığını belirten Ulupınar şimdi kucaklaşma zamanı diyerek şu ifadelere yer verdi.

“Zaten referandumlarda sonuçlar böyle olur. Yani Evet, Hayır olduğu için biz mesela evet grubunda AK Parti’liler, MHP’liler, BBP’liler Evet’çiydi ve diğer partiler CHP, HDP falan onların seçmenlerinin büyük bir kısmı, hepsi değil belki Hayır’cıydı. Yani böyle bir kutuplaşma oldu, şimdi kucaklaşma zamanı, Evet sadece AK Parti’lilere, MHP’lilere kazandırmadı bütün ülkeye kazandırdı, bütün ülkeye kazandıracak.”

“SİSTEM HÜKÜMET SİSTEMİ, REJİM DEĞİL ASLA”

Devrek ilçesinde alınan referandum sonuçlarını da değerlendiren Ulupınar, “Devrek’te sonuçlar yüzde 58’e, yüzde 41. Kaldı ki, biliyorsunuz ben babamı kaybettim, eniştem yoğun bakımda ona rağmen yinede şunu söyledim hatta, SKM bana normalde program yapmıyordu cenazemiz olduğu için ben, bana program yapın dedim. Ben, dün milletvekili seçilecek olsaydım, ben Belediye Başkanı seçilecek olsaydım çıkıp da 20 gün önce babamı kaybetmiş birisi olarak oy istemezdim insanlardan, isteyemezdim. Ama bu Evet, Hayır memleket meselesi beka meselesiydi, gelecek meselesiydi. ‘Bana program yapın’ dedim mümkün olduğunca akşamları köylere gitmeye çalıştım iyi oldu az da olsa Evet kazandı. Sistem hükümet sistemi, rejim değil asla. Değişti, değişecek, 50+1 yeterliydi. Farklı olsaydı belki farklı mesajlar verilebilirdi Avrupa’ya ama yeter, halkımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Haberin Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı